Пользовательского поиска
<- НАЗАД


ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ

 

 

 

Організаційно-методичні, економічні та технічні нормативи

 

 

 

НОРМИ РОЗРАХУНКУ ВИТРАТ ПАЛИВА, ТЕПЛОВОЇ ТА ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ ПРИ ВИРОБНИЦТВІ ВАПНА, ЦЕГЛИ І КАМЕНІВ СИЛІКАТНИХ

 

 

ДБН Г.1-8-2000

 

Видання офіційне

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Держбуд України

Київ 2000

 


РОЗРОБЛЕНІ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВНЕСЕНІ І ПІДГОТОВЛЕНІ

ДО ЗАТВЕРДЖЕННЯ:

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНІ:

 


Науково-дослідним інститутом будівельного виробництва (к.т.н. Полонська С.О., Завойський А.К.;

інж. Цесіс Р.А., Клименко В.Г.)

 

за участю Українського науково-дослідного і проектно-конструктор­ського інституту будівельних матеріалів і виробів (к.т.н. Сай В.Н.)

 

Київського державного технічного університету будівництва і архі­тектури (к.т.н. Кокшарьов В.М.).

 

Відділом будіндустрії, промисловості будівельних матеріалів та механізації

 

 

Наказом Держбуду України від 12.01.2000 р. № 9 і введені в дію 01.07.2000р.

 


 

ВВЕДЕНІ ВПЕРШЕ

 

 

 

 

 

Ці норми не можуть бути повністю або частково відтворені, тиражовані і розповсюджені як офіційне видання без дозволу Держбуду України

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Укрархбудінформ

 


ВСТУП

Відповідно до Закону України "Про енергозбереження" та Постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.97 р. № 786 "Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві" в даний час розробляється економічна, правова, нормативно-методична база раціонального використання теплової та електричної енергії. Розроблення цієї бази передбачає створення системи розрахунку питомих витрат теплової та електричної енергії, а також механізму матеріального заохочення економії енергоресурсів та фінансової відповідальності за їх нераціональне використання.

Виходячи з відсутності адміністративного втручання в господарську діяльність підприємств, питомі енерговитрати для конкретних технологічних процесів розраховуються безпосередньо під­приємством.

Розраховані підприємством питомі витрати підлягають контролю з боку Державної інспекції з енергозбереження і систематичному перегляду з урахуванням конкретних умов енергоспоживання.

В цьому документі не регламентуються норми енергетичних витрат, а надаються методики розрахунку питомих енерговитрат при виробництві вапна, цегли та каменів силікатних.

Документ розроблений відповідно до "Основних методичних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві" (Державний комітет України з енергозбереження, наказ від 14.10.97 р. № 93) з урахуванням певних аспектів відомчих "Положень" будівельних корпорацій України щодо нормування питомих енерговитрат при виробництві бу­дівельних матеріалів (корпорації "Укрбудматеріали", "Украгропромбуд", "Укрбуд").

Даний документ розроблений з урахуванням впливу складу та характеристик сировинних матеріалів, способів підготовки та переробки сировини, способів теплової обробки виробів.

У документі наведені приклади розрахунку загальних і питомих енерговитрат на виробництво вапна, цегли і каменів силікатних.

Для визначення енерговитрат конкретного виробництва необхідно виконати попередні розра­хунки матеріальних балансів, процесів горіння палива, а також процесів тепломасопереносу в матеріалі, газовому середовищі та огороджувальних конструкціях теплових агрегатів, в тому числі при пусконалагоджувальних роботах. Методичні вказівки і приклади розрахунків наведені в Посібнику до ДБН.

 


ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ

 


 

Організаційно-методичні, економічні                                               ДБН Г.1-8-2000

та технічні нормативи

 

Норми розрахунку витрат палива, теплової                                   Вводяться вперше

та електричної енергії при виробництві вапна,

цегли і каменів силікатних

 

 

1 ГАЛУЗЬ ВИКОРИСТАННЯ

1.1 Дані будівельні норми використовуються для виконання системних розрахунків та визначен­ня питомих витрат палива, теплової та електричної енергії на виробництво вапна, цегли і каменів силікатних як на кожному етапі технологічного циклу, так і на весь технологічний цикл, та визна­чення загальновиробничих витрат - цехових та заводських.

2 НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

2.1 У будівельних нормах є посилання на такі нормативні документи:

 


ДСТУ Б В.2.7-80-98

Цегла та камені силікатні. Технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-90-99

Вапно будівельне. Технічні умови

ГОСТ 12.1.003-83

ССБТ. Шум. Общие требования безопасности

ГОСТ 12.1.004-91

ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования

ГОСТ 12.1.005-88

Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны

ГОСТ 12.1.007-76

ССБТ. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности

ГОСТ 12.1.018-93

ССБТ. Пожаро- и взрывобезопасность статического электричества. Общие требования

ГОСТ 12.1.019-79

ССБТ. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты

ГОСТ 12.1.030-81

ССБТ. Электробезопасность. Защитное заземление, зануление

ГОСТ 12.3.009-76

ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности

ГОСТ 12.4.011-89

ССБТ. Средства защиты работающих. Общие требования и классификация

ГОСТ 12.4.021-88

ССБТ. Системы вентиляционные. Общие требования

ГОСТ 17.2.3.02-78

Охрана природы. Атмосфера. Правила установления допустимых выбросов вредных веществ промышленными предприятиями

ГОСТ 2874-82

Вода питьевая. Гигиенические требования и контроль за качеством

ДБН В.1.4-0.01-97

Система норм та правил зниження рівня іонізуючих випромінювань природних радіонуклідів у будівництві. Основні положення

ДБН В.1.4-0.02-97

Система норм та правил зниження рівня іонізуючих випромінювань природних радіонуклідів у будівництві. Типові документи

ДБН В.1.4-1.01-97

Система норм та правил зниження рівня іонізуючих випромінювань природних радіонуклідів у будівництві. Регламентовані радіаційні параметри. Допустимі рівні

ДБН В.1.4-2.01-97

Система норм та правил зниження рівня іонізуючих випромінювань природних радіонуклідів у будівництві. Радіаційний контроль будівельних матеріалів та об'єктів будівництва

ДНАОП 1.6.10-2.20-84

Виготовлення цегли і каменів силікатних. Вимоги безпеки

 


С. 2 ДБН Г. 1-8-2000


 

ДНАОП 1.6.10-2.35-85

 

Виробництво гіпсу, вапна та вапняного борошна. Вимоги безпеки

 

СН 4088-86

 

Санитарные нормы микроклимата производственных помещений

 

СНіП 2.04.05-91

 

Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха

 

СНіП 2.09.02-85

 

Производственные здания

 

СНіП 2.09.04-87

 

Административные и бытовые здания

 

СНіП 11-4-79

 

Естественное и искусственное освещение

 

3 ВИЗНАЧЕННЯ

3.1 У цьому документі використані терміни та визначення, що наведені в ДСТУ Б В.2.7-80, ДСТУ Б В.2.7-90.

4 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

4.1 Розрахунок витрати палива, теплової та електричної енергії спрямований на забезпечення планування та дотримання у виробництві технологічно та економічно обгрунтованих питомих витрат енергетичних ресурсів.

4.2 Даний документ поширюється на всі технологічні процеси і агрегати з виробництва вапна будівельного за ДСТУ Б В.2.7-90 та цегли і каменів силікатних за ДСТУ Б В.2.7-80, які пов'язані з витратами палива, теплової та електричної енергії.

4.3 Витрати палива теплової та електричної енергії залежать від вибору устаткування та ефек­тивності його використання. Технологічне обладнання, що використовується в технологічному процесі виробництва вапна та цегли і каменів силікатних, має відповідати за потужністю енерго­споживанню технологічного процесу.

4.4 Даний документ дає можливість ураховувати характеристики сировини, умови вироб­ництва, зміни параметрів технологічних процесів (у межах передбаченої технології), удосконалення технологічного устаткування, а також інші напрямки економії енергетичних ресурсів підприємства.

4.5 Даним документом не передбачено коригування витрат енергетичних ресурсів внаслідок порушення технологічного процесу, використання несправного обладнання або теплових агрегатів, порушення технологічних параметрів їх експлуатації тощо.

4.6 Розмірність питомих витрат визначають за видом витратної енергії:

паливо - кг ум. п.;

теплова енергія - тис. кДж; Гкал; МКал;

електроенергія - кВт × год.

При виробництві вапна, цегли і каменів силікатних питомі витрати відносяться до кінцевої (товарної) продукції: вапна - на тонну продукції, цегли - на 1000 шт. умовної цегли.

Перерахунок різних видів енергоносіїв на умовне паливо виконують за фактичними питомими витратами на їх виробництво на підприємстві. При зовнішньому енергопостачанні перерахунок проводять за співвідношенням

1 кВт × год. = 0,351 кг ум. п.

4.7 Питомі витрати палива, теплової та електричної енергії на реалізацію процесу вироб­ництва вапна та цегли і каменів силікатних, а також на допоміжні і підсобні потреби виробництва є основою для визначення технологічних і загальновиробничих норм, що розробляються кожним підприємством, яке виробляє вапно та цеглу і камені силікатні, незалежно від форми власності підприємства.

4.8 Нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) - це встановлення об'єк­тивно необхідної величини їх споживання на одиницю виробленої продукції.


ДБН Г. 1-8-2000 С. 3

4.9 Нормування питомих витрат ПЕР у виробництві будівельних матеріалів здійснюється з метою забезпечення раціонального їх використання і є основою економічного механізму енергозбе­реження. Воно використовується також для прогнозування обсягів споживання ПЕР, встановлення об'єктивних показників енергоємності товарної продукції.

4.10 Нормуванню підлягають всі витрати ПЕР на основні та допоміжні виробничі процеси, включаючи втрати енергії, незалежно від обсягів споживання цих ресурсів та джерел енергопоста­чання.

4.11 Норма витрати палива, теплової та електричної енергії - це показник їх використання при виробництві одиниці продукції встановленої якості, орієнтований на прогресивні умови вироб­ництва.

4.12 Витрати ПЕР комунально-побутового характеру, на будівництво та капітальний ремонт споруд, пуско-налагоджувальні та дослідні роботи тощо, якщо вони мають допоміжний характер стосовно виробництва основної продукції, враховуються окремо.

4.13 Норми питомих витрат повинні;

-         бути технічно та економічно обгрунтованими;

-         враховувати конкретні умови виробництва;

-         грунтуватись на планах організаційно-технічних заходів, направлених на підвищення ефективності використання ПЕР;

-         сприяти мобілізації резервів економії ПЕР у виробництві;

-         систематично переглядатися з урахуванням досягнутих показників ефективності використан­ня ПЕР.

4.14 Норми питомих витрат ПЕР класифікуються за ступенем агрегації - на індивідуальні та групові норми;

-         індивідуальною називається норма витрати одного або декількох видів ПЕР на одиницю продукції, яка визначається для окремих агрегатів, установок, технологічних процесів у конкретних умовах виробництва;

-         груповою називається норма витрати одного або декількох видів ПЕР, яка визначається на одиницю одноіменної продукції для різних рівнів виробництва (дільниця, цех, підприємство, об'єднання тощо).

4.15 За складом витрат ПЕР норми питомих витрат підрозділяються на технологічні та загаль-новиробничі:

-         технологічна норма витрати палива, теплової та електричної енергії враховує виробниче споживання та технічно неминучі втрати, пов'язані тільки із здійсненням основних та до­поміжних технологічних процесів виробництва даного виду продукції;

-         загальновиробнича цехова норма витрати палива теплової та електричної енергії на ви­робництво одиниці продукції включає витрати на реалізацію технологічного процесу (тех­нологічну норму), а також на допоміжні потреби цеху (освітлення, опалення, вентиляцію тощо), пов'язані з виробництвом продукції;

-         загальновиробнича заводська норма витрати теплової та електричної енергії враховує ви­трати на реалізацію технологічного процесу (технологічну норму), а також додаткові витрати енергії в виробничих і допоміжних цехах і службах заводу.

4.16 Періодичність перегляду встановлених підприємством норм обумовлюється зміною си­ровини, обладнання, технологічного процессу виробництва, але виконується не менше одного разу на рік.

Розробка та перегляд норм повинні супроводжуватись планом організаційно-технічних заходів з економії ПЕР. Відповідальність за розроблення і додержання норм несе керівник підприємства.

4.17 Експертиза встановлених норм витрат ПЕР, контроль за їх наявністю та виконанням здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження, на яку покладається також контроль за станом обліку і використання ПЕР на підприємствах, зокрема в частині їх нераціонального, у тому числі марнотратного, споживання та інших порушень, пов'язаних з режимами використання ПЕР, а також експлуатацією паливо- і енергоспоживаючого устаткування, споруд та інженерних об'єктів.


С. 4 ДБН Г.1-8-2000

4.17.1 Нераціональне використання ПЕР зумовлюється застосуванням застарілих технологій та обладнання.

4.17.2 До марнотратних (неефективних) відносяться витрати ПЕР, зумовлені недотриман­ням вимог державних стандартів, режимних та технологічних карт, затвердженої проектної документації на енерго- та теплопостачання, а також споруди в частині погіршення їх теплоізоляційних властивостей в опалювальний сезон, паспортів на діюче обладнання, в тому числі систематичне, без виробничої потреби використання палива, недовантаження або ви­користання на холостому ходу силових трансформаторів, електродвигунів, електропечей та іншого паливо- та енерговикористовуючого обладнання і машин, не обумовлене вимогами на­дійності і технічної або екологічної безпеки.

5 МЕТОДИ ВИЗНАЧЕННЯ ПИТОМИХ ВИТРАТ ПАЛИВА,

ТЕПЛОВОЇ ТА ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ

5.1 Питомі витрати палива, теплової та електричної енергії при виробництві вапна та цегли і каменів силікатних можуть бути визначені за допомогою таких методів:

- розрахунково-аналітичного;

- дослідного;

- розрахунково-статистичного;

- комбінованого.

5.1.1 Основним методом визначення питомих витрат теплової та електричної енергії при ви­робництві вапна та цегли і каменів силікатних є розрахунково-аналітичний метод, методичні поло­ження якого викладені в даному документі.

5.1.2 Розрахунково-аналітичний метод передбачає визначення питомих витрат теплової та електричної енергії за умов використання прогресивних технологічних рішень виробництва і може бути перевірений дослідним методом.

5.1.3 Дослідний метод полягає у визначенні питомих витрат на підставі даних, одержаних у результаті випробувань технологічного та енергетичного обладнання з урахуванням заходів з економії енергії.

5.1.4 Розрахунково-статистичний метод полягає у визначенні питомих витрат на основі ви­користання статистичних даних про фактичні витрати ПЕР та про значення чинників, що впли­вають на їх величину, з урахуванням прогресивних показників ефективності використання ПЕР, досягнутих на подібних виробництвах, а також запланованих заходів з економії ПЕР.

5.1.5 Комбінований метод поєднує в собі дослідний та розрахунково-аналітичний методи визна­чення питомих витрат ПЕР.

5.2 На базі розрахованих за наведеними методами питомих витрат ПЕР визначають норми енерговитрат при виробництві вапна, цегли і каменів силікатних, у тому числі в умовах неритмічної роботи підприємства.

5.3 Технічно обгрунтовані індивідуальні норми витрат ПЕР встановлюються розрахунково-аналітичним або комбінованим методами.

5.4 Групові норми витрат ПЕР визначаються, як правило, розрахунково-аналітичним методом як середньозважені показники на підставі індивідуальних норм і відповідних обсягів виробництва одноіменної продукції та розрахунково-статистичним методом.

5.5 Основними вихідними даними для визначення питомих витрат теплової та електричної енергії є:

- нормативна, технічна та технологічна документація;

- технічні та енергетичні характеристики устаткування;

- технологічна характеристика палива.

5.6 Витрати на планові розігрівання і пуск агрегатів та устаткування безперервної дії як витрати на допоміжні потреби виробництва розраховуються окремо.


ДБН Г. 1-8-2000 С. 5

5.7 Розраховані підприємствами норми питомих витрат ПЕР для підприємств, які не вийшли з підпорядкування центральних органів виконавчої влади, підлягають затвердженню цими органами влади, а для всіх інших підприємств - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями.

6 СТРУКТУРА ТА СКЛАД ПИТОМИХ ВИТРАТ ПАЛИВА НА ВИРОБНИЦТВО ВАПНА

6.1 При виробництві вапна у печах випалювання для технологічних потреб використовується безпосередньо паливо. Для загальних цехових і загальних заводських потреб використовується теплова енергія. Для зручності виконання розрахунків у даному документі базовою, універсальною сучасною одиницею виміру теплових витрат прийнято кДж з перерахунком кінцевих результатів розрахунків в кг умовного палива.

Показники для взаємних перерахунків різних видів енергетичних витрат наведені в додатку А.

6.2 Питому витрату палива (теплової енергії) визначають як наскрізний показник, що скла­дається з витрат на реалізацію технологічного процесу, додаткових витрат на потреби цеху та на потреби всього заводу.

Визначення витрати палива (теплової енергії) на виробництво вапна виконують методом тепло­вого балансу згідно з розділом 9.

6.3 Технологічну питому витрату палива, в, кг ум.п., (теплової енергії , тис. кДж/т), визначають з урахуванням конкретних технологічних умов:

;

 ,

де В ,Q  - витрати палива (теплової енергії) на випалювання вапна, кг ум.п. (тис. кДж);

- обсяг виробництва вапна за розрахунковий період, т.

Для початкової орієнтовної оцінки витрати умовного палива на діючих підприємствах та для виробництв, що проектуються, питому витрату палива визначають з урахуванням даних таблиці 8.1.

Визначення витрати палива для підприємств з тепловими установками великої продуктивності виконують за допомогою теплотехнічного розрахунку з урахуванням позонного режиму обробки сировинної суміші та конструктивних характеристик теплових агрегатів.

6.4 Загальновиробничу цехову питому витрату теплової енергії qцех., тис. кДж/т, на вироб­ництво вапна визначають:

,

де - витрата теплової енергії на загальні потреби цеху за виключенням технологічних потреб, тис. кДж.

- витрата теплової енергії на опалення, тис. кДж;

- витрата теплової енергії на вентиляцію, тис. кДж;

- витрата теплової енергії на гаряче водопостачання, тис. кДж.

 

Витрати теплової енергії на ці потреби можуть бути частково компенсовані використанням вторинних теплоносіїв.

Загальновиробничу цехову питому витрату умовного палива , кг ум.п./т, визначають

                                                                  ,                                                             (6.3)

де - нижча теплотворна здатність умовного палива, тис. кДж/кг ум.п.


С. 6 ДБН Г.1-8-2000

 

6.5 Загальновиробничу заводську питому витрату теплової енергії  , тис. кДж/т, визнача­ють:

                                                              ;                                      (6.4)

де Q - витрата теплової енергії на загальні потреби заводу за виключенням цехових потреб,            тис. кДж;

 - витрата теплової енергії на виробничі потреби в допоміжних цехах, адміністративних будинках, насосних тощо, тис. кДж;

 - втрата теплової енергії в заводських мережах, тис. кДж.

Загальнозаводську питому витрату умовного палива , кг ум.п./т, визначають

                                                 (6.5)

 

7 СТРУКТУРА ТА СКЛАД ПИТОМИХ ВИТРАТ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ НА ВИРОБНИЦТВО ВАПНА

7.1 Витрату електричної енергії визначають як наскрізний показник, що складається з витрат на всіх стадіях технологічного процесу виробництва вапна, додаткових витрат у виробничих, до­поміжних цехах і дільницях підприємства.

7.2 Технологічну витрату електроенергії на виробництво вапна у загальному вигляді ,   кВт × год, визначають

  ,                            (7.1)

де  - витрата електроенергії на добування вапняку, кВт · год.,

,

- витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт · год;

-   витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт · год;

 -       витрата електроенергії на складування вапняку, кВт · год;

 - витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт · год;

-   витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт · год;

  -   витрата електроенергії у подрібнювально-млиновому відділенні, кВт · год.,

 

 - витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт · год;

- витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт · год;

-      витрата електроенергії на випалювання вапна, кВт · год,

- витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт · год;

-    витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт · год.

 


ДБН Г.1-8-2000 С. 7

 

7.3 Технологічну питому витрату електроенергії на виробництво вапна , кВт · год/т, визна­чають

                                                                                                 (7.2)

7.4 Загальновиробничу цехову питому витрату електроенергії на виробництво вапна  ,  кВт · год/т, визначають

                                                   ,                                  (7.3)

де  - витрата електроенергії на загальні потреби цеху за виключенням технологічних потреб, кВт · год;

 -       витрата електроенергії на опалення та вентиляцію цеху, кВт · год;

 -       витрата електроенергії на освітлення цеху, кВт × год;

W -     витрата електроенергії на внутрішньоцеховий транспорт, кВт × год.;

W-         втрати в цехових електромережах, кВт × год.

7.5 Загальновиробничу заводську питому витрату електроенергії на виробництво вапна w, кВт × год /т, визначають:

                                ,                                                                         (7.4)

,

де W  - витрата електроенергії на загальні потреби заводу за виключенням цехових потреб, кВт · год;

W -      витрата електроенергії в допоміжних цехах, гаражах, адміністративних будинках, кВт · год;

W -      витрата електроенергії заводським транспортом, кВт × год;

W -      витрата електроенергії насосними станціями, кВт · год;

W -      витрата електроенергії на виготовлення стиснутого повітря, кВт · год;

W -      витрата електроенергії в котельні, кВт · год;

W -  витрата електроенергії на зовнішнє освітлення, кВт · год;

      W   -     втрата електроенергії в заводських електромережах та трансформаторних підстанціях, кВт · год.

У випадку підключення кар'єру до енергосистеми підприємства загальновиробничу заводську питому витрату електроенергії з урахуванням витрати кар'єром wзав.+кар., кВт · год., визначають

                                                           Wзав.+кар.= wзав.+Wкар./Пвап.                                                      (7.5)

де Wкар -. витрата електроенергії в кар'єрі, кВт · год.

7.6 Визначення витрат електроенергії на виробництво вапна виконують згідно з розділом 11.

8 ТЕХНОЛОГІЧНІ ПАРАМЕТРИ ТЕПЛОВИХ ПРОЦЕСІВ ПРИ ВИРОБНИЦТВІ ВАПНА

8.1 При випалюванні вапняку може застосовуватись природний газ будь-якого складу. Мож­ливість застосування штучного газу визначається в кожному конкретному випадку.

8.2 Як тверде паливо для шахтних пересипних печей використовується антрацит або пісне кам'яне вугілля з вмістом горючих летких компонентів не більше 12 % та зольністю за сухою масою не більше 16 %.


С. 8 ДБН Г.1-8-2000

 

8.3 Орієнтовну питому витрату умовного палива при виробництві вапна з вмістом у вапняку активних (СаО + MgO) в кількості 80 % приймають за таблицею 8.1.

8.4 Питому витрату умовного палива в, кг ум.п./т, при виробництві вапна з вмістом у вапняку активних (СаО + MgO), що відрізняється від 80 %, визначають за формулою

                                                                 ,                                           (8.1)

де    во. - питома витрата умовного палива при виробництві вапна, кг/т, з вмістом активних

(СаО + MgO) в кількості 80 % (таблиця 8.1);

Аф. - фактичний вміст активних (СаО + MgO), %.

8.5 Вапно, яке вивантажують з шахтних печей, охолоджують до температури нижче 100°С.

8.6 Усі обертові печі для випалювання вапна обладнуються пристроями для охолодження випаленого вапна: шарові, барабанні, багатобарабанні (рекуператорні) холодильники або холодиль­ники "киплячого шару". Теплоту повітря, яке охолоджує вапно, використовують при спалюванні палива.

8.7 Коефіцієнт надлишку повітря для забезпечення горіння палива в шахтних та обертових печах, що працюють на газовому паливі, дорівнює 1,15-1,25, в шахтних пересипних печах - 1,06-1,15.

Таблиця 8.1 - Орієнтовна питома витрата умовного палива при виробництві вапна

Тип печі

 

Витрата умовного палива, кг/т

 

Шахтні пересипні печі

 

148

 

Шахтні печі, що працюють на природному газі

 

158

 

Шахтні печі, що працюють на мазуті

 

187

 

Короткі обертові печі з шаровими теплообмінниками

 

210

 

Довгі обертові печі, що працюють за сухим способом

 

245

 

Довгі обертові печі, що працюють за мокрим способом

 

280

 

 

8.8 При використанні високомагнезіальної сировини, вапняку фракцією менше 10 мм застосову­ють печі "киплячого шару".

8.9 Види палива, які можуть бути застосовані при випалюванні вапна, наведені в таблиці 8.2.

Таблиця 8.2- Види палива та рекомендовані типи агрегатів для виробництва вапна

Вид палива

Тип агрегату для виробництва вапна

Теплотворна здатність палива, кДж/кг

Кокс металургійний

 

Шахтні пересипні печі

 

27900

 

Коксик

 

-" -

 

21000-23000

 

Антрацит

 

-" -

 

23000-30000

 

Буре вугілля

 

Шахтні печі з виносними топками

 

10500-12600

 

Торф

 

Печі з виносними напівгазовими топками

 

8800-14700

 

Мазут

 

Шахтні та обертові печі

 

37000-40000

 

Газ природний

 

-" -

 

33500-42000

 

Газ коксовий

 

-" -

 

14700-19200

 

Газ доменний

 

-" -

 

3700-4000

 

 


ДБН Г. 1-8-2000 С. 9

 

9 ВИЗНАЧЕННЯ ПИТОМОЇ ВИТРАТИ ПАЛИВА І ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ НА ВИРОБНИЦТВО ВАПНА

 

9.1 Витрату палива і теплової енергії на технологічні потреби при виробництві вапна визначають з теплового балансу печі для випалювання вапна. Розрахунок виконується на 1 кг вапна.

9.2 Прихід теплоти

9.2.1 Теплота, що надходить до печі з паливом

9.2.1.1 Теплота горіння палива (хімічна) q, кДж/кг,

q,                                                                       (9.1)

де Q - нижча теплотворна здатність палива, кДж/кг;

В - витрата палива на виробництво 1 кг вапна, кг/кг.

9.2.1.2 Фізична теплота палива q, кДж/кг,

 ,                                                         (9.2)

де tпал. -  температура палива, °С;

    спал. - теплоємність палива, кДж/(кг °С).

9.2.2 Теплота, шо надходить до печі з повітрям на горіння, q3пр., кДж/кг,

якщо паливо - газ,                        q;                                                               (9.3)

якщо паливо тверде або рідке,  q,

 де V - фактична витрата повітря на горіння палива, м3/кг або м33 ,

;          

V - теоретична витрата повітря на горіння палива, м3/кг або м3/м3, що визначається з розрахунку горіння палива;

αг. - коефіцієнт надлишку повітря, 1,05-1,5;

tпов. - температура повітря, °С;

спов. - теплоємність повітря, кДж/(кг °С);

G - фактична витрата повітря, кг/кг;

ρпов. -   густина повітря, кг/м3.

9.2.3. Теплота, що надходить до печі з натуральною сировиною, q, кДж/кг,

                                                          ,                                                                 (9.4)

де Gнат -. витрата натуральної сировини на одержання 1 кг вапна, кг/кг;

tс. - температура сировинии, 0С;

сс. - теплоємність сировини, кДж/(кг °С).

9.3 Витрата теплоти

9.3.1 Витрата теплоти на випарювання вологи з натуральної сировини q, кДж/кг,

                                                    ,                                               (9.5)

де  wc. -    відносна вологість сировини;

     qпари - теплота, що витрачається на випарювання вологи з 1 кг сировини (2500-2700 кДж/кг).

9.3.2 Витрата теплоти на дисоціацію (СаСО3 + MgCO3) q, кДж/кг,

 q,                                  (9.6)

де GCa -   маса СаСО3 на 1 кг сировини, кг;

    G -   маса СаСО3, який не розклався, на 1 кг сировини, кг;


С. 10  ДБН Г. 1-8-2000

 

qCa - теплота хімічної реакції дисоціації СаСО3, кДж/кг, (згідно з додатком А);

GMg - маса MgCO3 на 1 кг сировини, кг;

qMg - теплота хімічної реакції дисоціації MgCO3, кДж/кг, (згідно з додатком А).

9.3.3 Втрата теплоти від хімічної неповноти згоряння палива q, кДж/кг,

,                                                              (9.7)

де ахім - складова хімічної неповноти згоряння палива.

9.3.4 Втрата теплоти від механічної неповноти згоряння палива q, кДж/кг,

 ,                                                              (9.8)

де амех. - складова механічної неповноти згоряння палива.

9.3.5 Витрата теплоти на нагрівання повітря, що йде на горіння, q,   кДж/кг,

 q5 вит=q1 пов.В=V,                                  (9.9)

де  q1пов. - теплота, що витрачається на нагрівання до температури t1 повітря для горіння, кДж/кг,

      t1 пов. - температура нагрітого повітря, "С;

      ρ1 пов.- густина повітря при t1 пов., кг/м3.

9.3.6 Втрата теплоти з димовими газами q6 втр. , кДж/кг,

q6 втр=Vд.г.ρд.г.tд.г.В ,                                                        (9.10)

де Vд..г. -  об'єм димових газів, що утворюється при згорянні 1 кг палива (визначають у залежності від складу та умов горіння палива, м3/кг, з розрахунку горіння палива);

    ρд.г.  -  густина димових газів, кг/м3;

    tд.г.   -  температура димових газів, °С;

    сд.г.   - теплоємність димових газів, кДж/(кг °С).

9.3.7 Втрата теплоти з вапном, що виходить з печі, q, кДж/кг,

,                                                         (9.11)

де Gвап. - маса вапна за 9.1;

     свап. - теплоємність вапна, кДж/(кг °С);

     tвап. - температура вапна на виході з печі, °С.

9.3.8 Втрата теплоти з вапняковим пилом, що видаляється з печі, q8 втр, кДж/кг,

                                                                (9.12)

де Gс.в.  - витрата сухої сировини на винесення, кг/кг (приймаємо із розрахунку матеріального балансу).

9.3.9 Втрата теплоти q9 втр., кДж/кг, через огородження печі (визначають з теплотехнічного розрахунку або приймають усереднено 6 % від кількості теплоти, що надійшла з паливом),

                                                                  (9.13)

9.4 Рівняння теплового балансу

                  (9.14)

З рівняння (9.14) визначають витрату палива В, кг, на одержання 1 кг вапна. Питому витрату умовного палива визначають

, кг ум.п./т вапна.                        (9.15)

Питому витрату теплової енергії визначають

,  кДж/кг.                                           (9.16)

 


ДБН Г.1-8-2000 С. 11

 

10 ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ТЕПЛОВИХ АГРЕГАТІВ ВИРОБНИЦТВА ВАПНА

10.1 При виробництві будівельного вапна (кальцієвого, магнезіального, доломітового) кількість корисно використаної енергії, тобто тепловий ефект ендотермічної реакції, зручно відносити до активних оксидів кальцію та магнію, що знаходяться в готовому продукті.

10.2 Коефіцієнт корисної дії (к.к.д) η, у відсотках, шахтних і обертових печей виробництва вапна визначають

η = (qCaO mCaO + qMgO mMgO) /Q.ум.п. + е) 100 ,                (10.1)

де    qCaO  = 3185 кДж/кг СаО;

mCaO - вміст активного СаО в готовому продукті, %;

 qMgO - 2715 кДж/кг MgO;

 mMgO - вміст активного MgO в готовому продукті, %;

вум. п - витрата умовного палива на одержання 1 кг вапна, кг/кг;

е  - питома витрата електроенергії на виробництво 1 кг вапна в перерахунку на умовне паливо,      кг ум.п./кг.

 

11 ВИЗНАЧЕННЯ ПИТОМОЇ ВИТРАТИ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ НА ВИРОБНИЦТВО ВАПНА

11.1 Згідно з структурою та змістом питомих витрат електричної енергії на виробництво вапна (розділ 7) в загальному випадку споживачами електричної енергії є транспортні засоби та тех­нологічне устаткування при добуванні і складуванні сировини (вапняку); устаткування подріб-нювально-млиновсго відділення; обладнання та установки для випалювання; устаткування систем аспірації, вентиляції, опалення, освітлення; устаткування допоміжних цехів, складів готової продукції тощо.

Кількість і потужність устаткування визначається для кожного конкретного виробництва.

11.2 Технологічну, загальновиробничу цехову та загальновиробничу заводську питому витрату електричної енергії визначають згідно з 7.1-7.5.

11.3 Витрату електричної енергії визначають за найбільш завантажену зміну, місяць, рік.

11.4 Витрату електричної енергії електроприймачами, які беруть участь у виробництві продукції, W, кВт × год, визначають за формулою

                                                                                              (11.1)

де W1 , W2 , ... Wn - витрата електричної енергії кожним електроприймачем, що бере участь у виробництві продукції за розрахунковий період, кВт год.

11.4.1 Витрата активної Wa, кВт × год, та реактивної Wp , квар · год, електроенергії одним електроприймачем у максимально навантажену зміну складає:

                                          Wa=Pзм.Tзм.=Kв.Рн.Тзм. ,                                                           (11.2)

                                         Wр.=Qзм.Tзм.=Pзм.tgφ Тзм ,                                                        (11.3)

де   рзм.   - середнє активне навантаження, кВт;

Тзм.   - кількість годин роботи електроприймача, год;

Кв.    - коефіцієнт використання для даної групи електроприймачів (таблиця Д. 1);

Рн.      - номінальна активна (встановлена) потужність електродвигуна, кВт;

Qзм. - середнє реактивне навантаження, квар;

tgφ   - функція від характерного cosφ для даної групи електроприймачів (таблиця Д. 1).

 


С. 12 ДБН Г.1-8-2000

 

11.4.2 3 урахуванням нерівномірності навантаження по змінах, днях і т. ін. річна витрата активної Wа.р., кВт × год, та реактивної Wр.р., квар × год, електроенергії окремим споживачем відповідно визначається

                                                                 Wа.р.в.Рн.αа.Тр.ф.,                                                    (11.4)

                                                                 Wр.р.=Qн.αр.Тр.ф.в.Рн. tgφ αр.Тр.ф.                            (11.5)

де   Тр.ф. - фактична кількість годин роботи споживача за рік;

αа.   - коефіцієнт змінності з енерговикористання активної енергії, який у даному розрахунку може бути прийнятий 0,75-0,85;

αр. - коефіцієнт змінності з енерговикористання реактивної енергії

αр.(1,05-1,1) αа;

Рн., Qн.  - номінальне активне та реактивне навантаження, кВт, квар.

11.4.3 Витрата електроенергії для однофазних електроприймачів розраховується як для трьох-фазних за формулами (11.6) та (11.7).

За наявності групи однофазних електроприймачів, які розподілені за фазами з нерівно­мірністю не більше 15 % по відношенню до загальної потужності, вони можуть бути представлені у розрахунку як еквівалентна група трьохфазних електроприймачів з тією самою сумарною но­мінальною потужністю. У випадку перевищення вказаної нерівномірності потужність еквіва­лентної групи трьохфазних електроприймачів приймається такою, що дорівнює потроєному значен­ню найбільш завантаженої фази.

При включенні однофазного електроприймача на фазну напругу він враховується як екві­валентний трьохфазний електроприймач з номінальною потужністю:

Рн.  = 3 Рн.одн., кВт;        Qн = 3 Qн.одн., квар,                          (11.6)

де Рн.одн. , Qн.одн. - відповідно активна і реактивна номінальна потужності однофазного електро­приймача, кВт, квар,

При включенні однофазного електроприймача на лінійну напругу він враховується як екві­валентний трьохфазний електроприймач з номінальною потужністю:

Рн = , кВт;         Qн = , квар.                            (11.7)

11.4.4 Для багатодвигунових приводів ураховуються всі одночасно працюючі електродвигуни даного приводу.

11.4.5 Резервні електроприймачі, ремонтні, зварювальні трансформатори та інші електроприй-мачі, що працюють короткочасно, при підрахунку витрати електроенергії не враховуються.

11.4.6 Для електродвигунів з повторно-короткочасним режимом роботи не виконують приве­дення їх номінальної потужності до тривалого режиму (ТВ = 100 %).

11.4.7 За наявності у групі (цеху, підприємстві) приймачів, що працюють з випереджаючим струмом (синхронних компенсаторів, батарей статичних конденсаторів чи синхронних двигунів, що працюють з перезбудженням), реактивна енергія, що виробляється ними, вираховується окремо та віднімається від загальної кількості реактивної енергії, яка споживається приймачами з відстаючим струмом.

Загальна річна кількість реактивної енергії Wр.р. , квар × год, що віддається синхронними дви­гунами і конденсаторами, визначається за формулою

                                                                    Wр.р.=(Рн.tgφ/ηн.+Qн.к.р.ф.                                     (11.8)

де Рн.    - номінальна потужність робочих синхронних двигунів, кВт;

     Qн. к -  номінальна потужність конденсаторів, квар;

      ηн      - середній коефіцієнт корисної дії синхронних двигунів.


ДБН Г. 1-8-2000 С. 13

 

11.5 Річна витрата активної електроенергії освітлювальними установками Wа.р.осв., кВт · год, визначається за формулою

Wа.р.осв.п.осв.Рн.осв.Тм.осв.,                                                              (11.9)

де Кп.осв. - коефіцієнт попиту, який залежить від характеру освітлювальних приміщень (таблиця Д.2);

      Рн.осв. - встановлена потужність освітлювальних установок по підприємству, цеху і т.ін., кВт;

    Тм.осв. - річна кількість годин використання максимуму освітлювального навантаження (таблиці Д. 3, Д. 4), год.

Річна витрата реактивної енергії Wр.р.осв., квар · год, освітлювального навантаження з газороз­рядними лампами визначається за формулою

Wр.р.осв.=Qзм.осв.Тм.осв.;                                                          (11.10)

де Qзм.осв - середня реактивна потужність освітлювальних установок по підприємству, цеху і т.ін., квар.

11.6 Річна кількість годин роботи силових електроприймачів Тр. залежить від характеру ви­робництва та технологічного процесу і може бути, у загальному випадку, визначена

         Тр.=(365-m)nТзм.пр. , год ,                                                (11.11)

де  m - кількість неробочих днів на рік;

     п  - кількість змін;

    Тзм.- тривалість зміни, год;

    Тпр. - річна кількість годин, на яку скорочена тривалість роботи у передвихідні та передсвяткові дні, год.

Розрахункова річна кількість годин роботи

Тр.р. = Тр.Кт.в.,                                                                       (11.12)

де Кт. в. - коефіцієнт технологічного використання обладнання, який ураховує витрати часу на технічне обслуговування та планово-виробничі ремонти, в загальному випадку приймають таким, що дорівнює 0,95.

11.7 У випадку підключення кар'єру до енергосистеми підприємства річна витрата електроенергії силовими електроприймачами кар'єру Wа. р. кар., кВт × год., визначається:

  Wа. р. кар. =Pзм.Tр.,                                                        (11.13)

   або    Wа.р.кар. = Кп.Pн.Тр.,                                                      (11.14)

де Кп. - коефіцієнт попиту (таблиця Д. 6);

   Рн. - загальна номінальна потужність групи електроприймачів, кВт. Для бурових верстатів:

    1 шт          - Wа.р.б. = 0,9 Рзм.Тр., кВт × год;                            (11.15)

    2 шт і більше – Wа.р.б. = 0,7 Рзм.Тр., кВт × год .                        (11.16)

Для одноковшових екскаваторів річна витрата електроенергії Wа. р.ек. , кВт · год , визначається за формулою

Wа.р.ек.Σ Кп.Рн.Тр.,                                                                    (11.17)

де  КΣ - коефіцієнт суміщення максимумів навантажень (таблиця Д. 5).

Кількість робочих днів а для одного екскаватора при циклічній роботі визначається

а = (N К) / (K+ mt),                                                             (11.18)

де N - кількість робочих днів на рік за вирахуванням свят, вихідних днів та днів простоїв за кліматичних умов; кількість днів простоїв за кліматичних умов для температурних зон 5, 6 та поза зонами приймається до 15;

К - міжремонтний цикл, маш.-год;

m - кількість діб простоїв у ремонтах впродовж ремонтного циклу, доба;

t - кількість годин роботи екскаваторів на добу, год.


С. 14 ДБН Г. 1-8-2000

 

Міжремонтний цикл екскаваторів (тривалість годин роботи між капітальними ремонтами) та кількість діб простоїв у ремонтах (за повний цикл) приймаються за таблицею Д.6.

Для орієнтовних підрахунків визначення річної витрати електроенергії екскаваторами, від­валоутворювачами та горизонтальними конвеєрами виконується за питомою витратою електро­енергії (таблиця Д. 7).

11.8 Втрати активної Δ Рт, кВт, та реактивної Δ Qт ., квар, потужності у трансформаторах орієнтовно приймаються такими, що дорівнюють:

Δ Рт.. = ( 0,02 - 0,025) S ,                                                        (11.19)

                                         Δ Qт. = (0,105 - 0,125) S,                                                        (11.20)

де S - розрахункова потужність на шинах трансформаторів, кВА;

Втрати активної Δ Рм., кВт, та реактивної Δ Qм., квар, потужностей у розподільних мережах орієнтовно приймаються такими, що дорівнюють:

Δ Рм.= 0,03 S, кВт;     Δ Qм. = 0,02 S, квар.

11.9 За наявності даних про питому витрату електроенергії на одиницю продукції wа., кВт · год/т, річна витрата активної електроенергії Wа.р., кВт · год, яку споживає цех або підприємство в цілому, визначається за формулою

                                                   Wа.р.= wа.р.· Пвап.                                                                    (11.21)

Формула (11.21) може застосовуватись і до будь-якого іншого відмінного від року періоду.

Значення wа..р. є інтегральним показником витрати електроенергії на одиницю продукції. У величину wа..р. входить і витрата електроенергії на всі допоміжні потреби виробництва та освітлення цехів. Розрахунок річної витрати активної електроенергії за формулою (11.21) є контрольним по відношенню до витрати за наведеним вище визначенням Wа.р.

Розрахунки, виконані за формулами (11.4), (11.5), повинні бути співставлені з результатами розрахунків за формулою (11.21). При розбіжності більш ніж на 10 % мусять бути з'ясовані причини розбіжності та внесені відповідні корективи у розрахунки.

11.10 Орієнтовні питомі витрати електроенергії на виробництво вапна в залежності від типу випалювальних печей приймають за таблицею 11.1.

Таблиця 11.1 - Орієнтовні питомі витрати електроенергії на виробництво вапна

Тип печі

Питома витрата електроенергії, кВт · год/т

 

Шахтні пересипні печі

15-20

Шахтні печі, що працюють на природному газі

18-26

Обертові печі

40-60

Примітка. Більші значення стосуються випуску вапна 1-го сорту, менші - 3-го сорту.

12 СТРУКТУРА ТА СКЛАД ПИТОМИХ ВИТРАТ ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ НА ВИРОБНИЦТВО ЦЕГЛИ І КАМЕНІВ СИЛІКАТНИХ

12.1 Питому витрату теплової енергії на виробництво цегли і каменів силікатних визначають як наскрізний показник, що складається з витрат на реалізацію технологічного процесу, додаткових витрат на потреби цеху та потреби всього заводу.

12.2 Технологічну питому витрату теплової енергії q, тис.кДж/1000 шт.ум. цегли визнача­ють з урахуванням конкретних технологічних умов:

      =Q / Пс.ц.;                                                             (12.1)

 


ДБН Г.1-8-2000 С. 15

 

де   - витрата теплової енергії на технологічні потреби, тис. кДж;

        - обсяг випуску силікатної цегли за розрахунковий період, тис. шт. ум. цегли;

      - витрата теплоти на підігрівання піску (відтавання, розігрівання тощо), тис. кДж;

     - витрата теплоти на підігрівання сировинної суміші при гашенні, тис. кДж;

      -  витрата теплоти на запарювання цегли в автоклаві, тис. кДж.

12.3 Загальновиробничу цехову витрату теплової енергії , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли, на виробництво силікатної цегли визначають;

 ;                                             (12.2)

де   - витрати теплової енергії на загальні потреби цеху за виключенням технологічних потреб, тис. кДж;

      - витрати теплової енергії на опалення, тис. кДж;

     - витрати теплової енергії на вентиляцію, тис. кДж;

      - витрати теплової енергії на гаряче водопостачання, тис. кДж.

Витрати теплової енергії на ці потреби можуть бути частково компенсовані використанням вторинних теплоносіїв (скидної пари тощо).

12.4 Загальновиробничу заводську питому витрату теплової енергії ,тис.кДж/1000 шт. ум. цегли, на виробництво силікатної цегли визначають:

                                                      (12.2)

де    - витрата теплової енергії на загальні потреби заводу за виключенням цехових потреб, тис. кДж;

- витрата теплової енергії на виробничі потреби в допоміжних цехах, насосних, адміні­стративних будинках тощо, тис. кДж;

- витрата теплової енергії в заводських теплових мережах, тис. кДж.

13 СТРУКТУРА ТА СКЛАД ПИТОМИХ ВИТРАТ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ НА ВИРОБНИЦТВО ЦЕГЛИ І КАМЕНІВ СИЛІКАТНИХ

13.1 Витрату електричної енергії визначають як наскрізний показник, що складається з витрат на всіх стадіях технологічного процесу виробництва цегли і каменів силікатних, додаткових витрат у виробничих, допоміжних цехах і дільницях підприємства.

13.2 Технологічну витрату електричної енергії на виробництво цегли і каменів силікатних у загальному вигляді , кВт · год, визначають

,                 (13.1)

де Wд. - витрата електроенергії на добування піску, кВт · год,

 

- витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт · год;

 -  витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт · год;

        - витрата електроенергії на складування піску, кВт · год,

,


С. 16 ДБН Г. 1-8-2000

 

- витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт × год;

- витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт × год;

 - витрата електроенергії на відтавання льоду та розігрівання піску, кВт × год;

 - витрата електроенергії на складування вапна, кВт × год,

,

- витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт × год;

- витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт × год;

 - витрата електроенергії у подрібнювально-млиновому відділенні, кВт × год,

,

 - витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт × год;

 - витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт × год;

- витрата електроенергії на гашення сировинної суміші, кВт × год,

,

- витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт × год;

- витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт × год;

 - витрата електроенергії пресовим відділенням, кВт × год,

;

- витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт × год;

- витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт × год;

 - витрата електроенергії автоклавним відділенням, кВт × год,

,

- витрата електроенергії технологічним устаткуванням, кВт × год;

- витрата електроенергії транспортним устаткуванням, кВт × год.

13.3 Технологічну питому витрату електроенергії на виробництво цегли і каменів силікатних , кВт × год /1000 шт. ум. цегли, визначають

.

13.4 Загальновиробничу цехову питому витрату , кВт × год/1000 шт. ум. цегли, визначають:

;                                                   (13.3)

,

де   - витрата електроенергії на загальні потреби цеху за виключенням технологічних потреб,

кВт · год;

- витрата електроенергії на опалення, вентиляцію цеху, кВт · год;

- витрата електроенергії на освітлення цеху, кВт · год;

       - витрата електроенергії внутрішнім цеховим транспортом, кВт · год.

13.5 Загальновиробничу заводську питому витрату , кВт · год / 1000 шт.ум. цегли, визнача­ють:

;                                                      (13.4)


ДБН Г. 1-8-2000 С. 17

 

,

де    - витрата електроенергії на загальні потреби заводу за виключенням цехових потреб,            кВт × год;

 - витрата електроенергії на виготовлення стиснутого повітря, кВт × год;

 - витрата електроенергії на подавання води та перекачування каналізації насосами,           кВт × год;

 - витрата електроенергії на роботу котельні, кВт × год;

        - витрата електроенергії в допоміжних цехах, адміністративних будинках, гаражах тощо, кВт × год;

 - витрата електроенергії заводським електротранспортом, кВт × год;

 - витрата електроенергії на зовнішнє освітлення території, кВт × год;

  - втрата електроенергії в заводських мережах, кВт × год.

У випадку підключення кар'єру до енергосистеми підприємства загальновиробничу заводську питому витрату електроенергії визначають аналогічно 7.5.

14 ВИЗНАЧЕННЯ ПИТОМОЇ ВИТРАТИ ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ НА ВИРОБНИЦТВО ЦЕГЛИ І КАМЕНІВ СИЛІКАТНИХ

14.1 Визначення витрати теплової енергії на технологічні потреби

В процесі виробництва цегли та каменів силікатних загальна витрата теплової енергії Qс.ц., кДж, складає

Qс.ц.=Qпідігр.п.+Qгаш.с.с.+Qавт. ,

де   Qпідігр.п - витрата теплоти на підігрівання вологого піску, а в зимовий період - на відтавання льоду, що в ньому міститься, кДж;

Qгаш.с.с. - витрата теплоти на підігрівання сировинної суміші при гашенні, кДж;

Qавт        - витрата теплоти на запарювання цегли-сирцю в автоклаві, кДж.

14.1.1 Визначення витрати теплоти на підігрівання піску в зимовий період. Витрату теплоти на підігрівання піску Qпідігр.п., кДж, визначають за формулами:

Qпідігр.п=Qс.п.+Qв.,                                                                           (14.1)

де Qс.п. - витрата теплоти на підігрівання сухої частини піску, кДж,

Qс.п.=Gс.п.сс.п.(tк.- tп.),                                                                          (14.2)

Gс.п.  - маса сухого піску, кг;

 сс.п.  - теплоємність сухого піску, кДж / (кг °С);

tп., tк. - температура піску відповідно початкова і в кінці підігрівання, °С;

      Qв.     - витрата теплоти, кДж, на підігрівання води, що міститься в піску, кДж,

Qв.=0,01wn.Gс.п.св.( tк. - tп),                                                              (14.3)

де  wn - вологість піску, %;

 св - теплоємність води, кДж / (кг °С).

В разі використання піску з температурою нижче 0°С теплоту , кДж, витрачають також на відтавання льоду

 =Qс.п.+                                                                           (14.4)

Тоді витрату теплоти на відтавання льоду та нагрівання води в піску  , кДж, визначають за формулою

=0,01wп. Gс.п.(-2,1 tп.+ 335 + 4,2tк.),                                         (14.5)

де 2,1  - питома теплоємність льоду, кДж/(кг °С);

     335 - питома теплота розплавлення льоду, кДж/кг

     4,2  - питома теплоємність води, кДж/(кг °С).


С. 18 ДБН Г. 1-8-2000

 

14.1.2 Питома витрата теплоти на підігрівання піску qпідігр.п., кДж/1000 шт. ум. цегли,

qпідігр.п.=Qпідігр.п. / Пс.ц.                                                                    (14.6)

Питома витрата умовного палива на підігрівання піску впідігр.п., кг ум.п./1000 шт. ум. цегли, в зимовий період залежить від виду теплового агрегату, його к.к.д.

                                                      (14.7)

14.2 Підігрівання сировинної суміші при її гашенні

14.2.1 Орієнтовні дані щодо питомої витрати теплоти на підігрівання сировинної суміші при її гашенні qгаш.с.с., кДж/1000 шт. ум. ц., визначаються з урахуванням середньої вологості піску і температури підігрівання згідно з таблицею 14.1.

14.2.2 Питома витрата умовного палива на підігрівання сировинної суміші при її гашенні        вгаш.с.с., кг ум.п. /1000 шт. ум. цегли, залежить від конкретного виду теплового агрегату, його к.к.д.

,                                                      (14.8)

де     qгаш.с.с. - питома витрата теплоти на підігрівання сировинної суміші при її гашенні, кДж/1000 шт. ум. цегли;

ηгаш.с.с.- к.к.д. теплового агрегату для гашення сировинної суміші.

14.3  Запарювання цегли-сирцю в автоклаві

14.3.1 Питома витрата теплоти на запарювання 1000 шт. цегли-сирцю в автоклаві qавт., тис. кДж,

qавт.=Qавт. / Павт.                                                                       (14.9)

де   Qавт - загальна витрата теплоти за один цикл роботи автоклава, тис. кДж;

      Павт - продуктивність автоклава за 1 цикл, тис. шт. ум. цегли або фактичний випуск цегли за 1 цикл, тис. шт. ум. цегли.

14.3.2 Витрата теплоти в автоклаві складається з:

- нагрівання сухої маси цегли Q1авт., кДж,

 Q1авт=Gс.ц.сс.ц.(tк.ц. – tп.ц.)                                                         (14.10)

де  Gс.ц. - маса сухої частини цегли в автоклаві, кг;

      сс.ц. - теплоємність сухої цегли, кДж/(кг °С);

       tп.ц., tк.ц. - початкова і кінцева температура цегли-сирцю при запарюванні в автоклаві, °С;

- нагрівання води в цеглі-сирці Q2авт., кДж,

Q2авт=Gв.св.(tк.ц. – tп.ц.)                                                              (14.11)

де  Gв. - маса води в цеглі-сирці в автоклаві, кг;

cв. - питома теплоємність води, кДж/(кг °С);

- нагрівання стінок і кришок автоклава до заданої температури Q3авт., кДж,

Q3авт=Gст.кр.сст.кр.(tк.ст.кр. – tп.ст.кр.)                                          (14.12)

де   Gст.кр - маса стінок і кришок автоклава, кг;

       сст.кр - теплоємність стінок і кришок автоклава, кДж/(кг °С);

tп.ст.кр., tк.ст.кр - температура стінок і кришок автоклава початкова і кінцева, °С;

- нагрівання вагонеток з цеглою-сирцем Q4авт, кДж,

Q4авт=Gваг.сваг.(tк.ваг. – tп.ваг.),                                                     (14.13)

де   Gваг - маса вагонеток, кг;

сваг. - теплоємність металу вагонеток, кДж / (кг °С);

tп.ваг., tк.ваг - температура вагонеток початкова і кінцева, °С;

 


ДБН Г. 1-8-2000 С. 19

 

Таблиця 14.1- Орієнтовна витрата теплоти на підігрівання вапняно-піщаної суміші при її гашенні

 

Температура суміші, °С

 

 

Влітку

 

 

Взимку

 

 

Вологість піску, %

 

 

 

4

 

6

 

8

 

4

 

6

 

8

 

30

 

55

22

 

65

26

 

67.5

27

 

105

42

 

110

44

 

112.5

15

 

40

 

100

40

 

112.5

45

 

120.5

48

 

145

58

 

157.5

63

 

167.5

67

 

50

 

147.5

59

 

162.5

65

 

175

70

 

195

78

 

205

82

 

220

88

 

60

 

185

70

 

205

82

 

220.0

88

 

337.5

95

 

250

100

 

267.5

107.7

 

70

 

225

90

 

250

100

 

262.5

105

 

277.5

111

 

287.5

115

 

312.5

125

 

80

 

262.5

105

 

295

118

 

305

122

 

320

128

 

335.5

134

 

365

145

 

 

Примітка.    Над рискою - тис. кДж /1000 шт. ум. цегли,

                       під рискою - кг пари /1000 шт. ум. цегли

- втрати теплоти автоклавом під час нагрівання цегли-сирцю Q5авт., кДж,

Q5авт.=3,6kст.Fст.(tвн. – tзовн.1+3,6kкр.Fкр.( tвн. – tзовн1,                      (14.14)

де    kст., kкр. - коефіцієнти теплопередачі відповідно через стінки і кришки автоклава, кДж / (м2 °С);

Fст., fкр. - поверхні стінок і кришок автоклава, м2;

tвн.         - середня внутрішня температура в автоклаві при нагріванні, °С,

tвн. =(tк. – tп.) / 2 ,                                                                       (14.15)

tзовн. - температура зовнішнього повітря, °С;

1 - тривалість нагрівання автоклава, год.

14.3.3 Втрата теплоти автоклавом у зовнішнє середовище при запарюванні Q6авт., кДж,

Q6авт.=3,6(tвн. – tзовн.) τ2 (kст. Fст. + kкр. Fкр. ),                         (14.16)

де τ2 - тривалість запарювання, год.

Тепловміст пари, що заповнює вільний об'єм автоклава, при температурі і тиску запарювання

Q7авт., кДж,

Q7авт. = Iпари ρпари Vавт.,                                                           (14.17)

де    Iпари - тепловміст пари, кДж / кг, (таблиця Ж. 1);

ρпари - питома вага пари, кг / м3 , (таблиця Ж. 1);

Vавт - вільний об'єм автоклава, м3.

Тепловміст конденсату, що утворюється в автоклаві при запарюванні, Q8авт., кДж,

Q8авт.=,                                        (14.18)

де    - сума позицій від Q1авт. до Q7авт. за 14.3.2, 14.3.3;

Іконд. - питомий тепловміст конденсату при заданій температурі і тиску, кДж / кг.


С. 20 ДБН Г. 1-8-2000

 

3 метою поліпшення процесу запарювання можливе застосування продування автоклава або його вакуумування.

14.3.4 3 метою економії теплової енергії застосовують перепуск пари з автоклава, в якому закінчився процес запарювання. Пара, що перепускається, генерується за рахунок випарювання води, яка знаходиться в цеглі-сирці.

Кількість теплоти, що передається при перепуску пари Q9авт., кДж,

Q9авт. = Gв.(ів. і1в.) + Gс.ц. сс.ц. (tк - t1).                                         (14.19)

Маса пари, що перепускається, Gпер., кг,

 Gпер. = Q9авт. / (іп.1в.).                                                                  (14.20)

де Gв. - маса води, що утримується в порах цегли (пористість цегли 31 %, максимальне заповнення пор - 95%), перед зниженням тиску, кг;

ів. - питома ентальпія води перед зниженням тиску, кДж/кг;

і1в. - питома ентальпія води при кінцевому тиску перепуску, кДж/кг;

tk - кінцева температура запарювання перед зниженням тиску, °С;

t1 - температура цегли в кінці перепуску пари, °С;

іп. - питома ентальпія пари перед зниженням тиску, кДж/кг.

Перепуск можливо виконувати в разі складання єдиного графіка завантаження, вивантаження та запарювання декількох автоклавів.

14.3.5 Загальна витрата теплоти за цикл роботи автоклава Qавт., тис. кДж,

Qавт. = Q1авт. + Q2авт. + Q3авт. + Q4авт. + Q5авт. + Q6авт. + Q7авт. – Q8авт.                   (14.21)

Якщо під час роботи автоклава виконують перепуск пари, тоді

Qавт. = Qі авт. - Q9авт .                                                        (14.22)

14.3.6 Питома витрата умовного палива вавт., кг ум. п./ 1000 шт.ум.цегли, на запарювання цегли в автоклаві відповідно до 14.3.1 становить

 вавт. - qавт. /                                                             (14.23)

14.3.7 Питома витрата теплової енергії при виробництві силікатної цегли qс.ц.,тис. кДж/1000 шт. ум. цегли, становить

qс.ц. = qпідігр.п.+ qгаш.с.с.+ qавт .                                           (14.24)

14.3.8 Питома витрата умовного палива при виробництві силікатної цегли вс.ц.,кг ум. п./1000 шт. ум. цегли, становить

вс.ц. = впідігр.п. + вгаш.с.с. + вавт.                                            (14.25)

 

 

15 ВИЗНАЧЕННЯ ПИТОМОЇ ВИТРАТИ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ НА ВИРОБНИЦТВО ЦЕГЛИ І КАМЕНІВ СИЛІКАТНИХ

15.1 Згідно із структурою та вмістом технологічних питомих витрат електричної енергії на виробництво цегли і каменів силікатних (розділ 13) та формулою (13.1) споживачами електричної енергії є транспортне та технологічне устаткування відділень добування і складування піску, складу­вання вапна, подрібнювально-млинового відділення, відділення гашення вапняно-піщаної суміші, пресового і автоклавного відділень, складів палива та готової продукції, устаткування котельні, систем водопостачання, вентиляції, компресорної, освітлення тощо.

15.2 Методичні положення визначення витрати електричної енергії на виробництво цегли і каменів силікатних аналогічні положенням розділу 11 щодо визначення витрати електричної енергії на виробництво вапна.


ДБН Г. 1-8-2000 С. 21

 

16 ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ЕКОНОМІЇ ЕНЕРГІЇ ПРИ ВИРОБНИЦТВІ ВАПНА, ЦЕГЛИ              І КАМЕНІВ СИЛІКАТНИХ

16.1 3 метою енергозбереження кожне підприємство має проводити технологічний, теплотех­нічний, енергетичний аналіз виробництва для визначення раціональних і нераціональних витрат енергії (матеріальні, теплові і газові баланси установок).

16.2 Заходи з енергозбереження при виробництві вапна, цегли і каменів силікатних можуть проводитись за двома напрямами:

а) організаційні заходи, що не потребують значних капіталовкладень, в тому числі:

-        використання раціональних режимів випалювання вапна;

-        застосування перепуску пари при запарюванні цегли в автоклаві;

-        постійний контроль за утриманням теплових режимів;

-        жорсткий контроль за витратою палива з урахуванням неповного завантаження установок, неробочого часу тощо;

б) заходи щодо підвищення технологічної та технічної ефективності виробництва:

-        раціональний вибір сировини і технології її підготовки;

-        вибір раціональних видів і характеристик енергоносіїв;

-        виведення з експлуатації морально застарілого устаткування, удосконалення технологічних схем і процесів, застосування сучасного енергозберігаючого устаткування;

-        зменшення втрат теплоти через огороджувальні конструкції теплових установок шляхом застосування ефективних теплоізоляційних матеріалів;

-        зменшення втрат теплоти на акумуляцію у вагонетках з цеглою, що виходять з автоклава;

-        підвищення ступеня використання вторинних енергоресурсів;

-        теплоізоляція теплотрас, устаткування;

-        застосування контрольно-вимірювальних приладів і сучасних систем регулювання параметрів та керування процесами;

-        введення в систему якості продукції підприємства розділу щодо забезпечення енергозбережен­ня.

16.3 Методики і приклади розрахунку горіння палива, складання теплових, газових і мате­ріальних балансів тощо наведені в Посібнику до цього нормативного документа.

 

17 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ І ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

17.1 Загальні вимоги безпеки при виробництві вапна та цегли і каменів силікатних повинні відповідати вимогам ДНАОП 1.6.10-2.35 та ДНАОП 1.6.10-2.20.

17.2 Виробничі приміщення при виробництві вапна та цегли силікатної повинні відповідати вимогам СНіП 2.09.02, пожежна безпека - ГОСТ 12.1.004.

17.3 Рівень шуму в робочій зоні не повинен перевищувати 80 дБА і відповідати вимогам ГОСТ 12.1.003.

17.4 Санітарно-гігієнічні показники повітря робочої зони нормуються згідно з ГОСТ 12.1.005, СНіП 2.04.05.

17.5 Виробничі приміщення повинні бути обладнані припливно-витяжною вентиляцією за ГОСТ 12.4.021.

17.6 Робітники, що працюють на виробництві вапна та цегли силікатної, повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту згідно з ГОСТ 12.4.011.

17.7 Визначення концентрації шкідливих речовин у повітрі робочої зони і контроль за їх вмістом повинні здійснюватись згідно з ГОСТ 12.1.005.

17.8 Мікроклімат приміщень повинен відповідати вимогам СН 4088, ГОСТ 12.1.005.


С. 22 ДБН Г.1-8-2000

 

17.9 Природне та штучне освітлення повинне відповідати вимогам СНіП 11-4-79, СН 4088.

17.10 Виробничі приміщення повинні бути забезпечені питною водою за ГОСТ 2874.

17.11 Санітарно-побутові умови приміщень працюючих повинні відповідати вимогам СНіП 2.09.04.

17.12 Попередні та періодичні медичні огляди необхідно проводити згідно з наказом МОЗ України № 45 від 31.03.94 р.

17.13 Вапно та цегла і камені силікатні є негорючі, вибухобезпечні матеріали. При їх виготов­ленні у стічних водах і в присутності інших матеріалів і речовин токсичних сполук та твердих відходів не утворюється.

В той же час при випалюванні вапна в атмосферу виділяються токсичні речовини, в т.ч. тверді викиди - зола, пил, сажа, газоподібні - оксиди азоту, оксиди сірки, оксид вуглецю та інші.

Кількість шкідливих викидів регламентується ГОСТ 12.1.007, ГОСТ 17.2.3.02 та паспортом підприємства-виготовлювача продукції.

17.14 Вантажно-розвантажувальні роботи повинні виконуватися згідно з ГОСТ 12.3.009.

17.15 Експлуатація електроустановок і електрообладнання повинна виконуватись згідно з ви­могами ГОСТ 12.1.019, засоби захисту від статичної електрики повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.030, ГОСТ 12.1.018.

17.16 Радіаційно-гігієнічна оцінка сировини для виробництва вапна, цегли та каменів силікатних виконується згідно з вимогами ДБН В.1.4-0.01, ДБН В.1.4-0.02, ДБН В.1.4-1.01,                ДБН В. 1.4-2.01.

 


ДБН Г. 1-8-2000 С. 23

ДОДАТОК А

(рекомендований)

A.1 Теплові ефекти хімічних реакцій при випалюванні вапна

 

Хімічна реакція (дисоціація)

 

Тепловий ефект, кДж

 

на 1 кг сировини

 

на 1 кг продукту

 

СаСО3 = СаО + СО2

 

1780

 

3185

 

МgСО3 = МgО + СО2

 

1300

 

2715

 

СаСО3МgСО3 = СаО + МgО + 2СО3

 

1560

 

2965

 

При дисоціації карбонатів кальцію та магнію для отримання:

1 кг CaCO потрібно 1,786 кг CaCO3

1 кг MgO потрібно 2,09 кг MgCO3

 

 

А.2 Показники для перерахунку різних видів теплоносіїв

При визначенні питомої енерговитрати:

-        в кг умовного палива - кількість її, наведену в кДж, необхідно розділити на 29300 кДж (теплотворна здатність умовного палива);

-        в ГКал - кількість енерговитрати, наведену в кДж, необхідно розділити на 4.19;

-        в кг пари - кількість енерговитрати, наведену в кДж, необхідно розділити на 2500-2700 кДж (теплота конденсації пари) залежно від тиску пари або з урахуванням параметрів теплоносія (температура, тиск) в конкретних умовах.


С. 24 ДБН Г.1-8-2000

 

ДОДАТОК Б

(рекомендований)

ПРИКЛАД

розрахунку питомої витрати палива

на виробництво вапна в шахтній печі

Б.1 Вихідні дані: випалювання вапна проходить у шахтній пересипній печі; паливо - антрацит, теплотворна здатність палива - 28800 кДж/кг; початкова температура вапняку 15°С; витрата вапня­ку* на одержання 1 кг вапна - 1,75 кг; вологість вапняку - 3 %; вміст СаСО3 - 0,935 кг, MgCO3 -0,005 кг в 1 кг вапняку; температура вапна, що виходить з печі, - 80 °С.

Хімічна неповнота згоряння палива - 8 %, механічна неповнота згоряння палива - 3 %.

Додаткові параметри наводяться в процесі розрахунку.

Б.2 Розрахунок виконують згідно з розділом 9.

Прихід теплоти

1 Прихід теплоти з паливом

1.1 Теплота горіння палива (хімічна) q1пр., кДж/кг,

В,

де В - витрата палива на одержання 1 кг вапна, кг/кг.

1.2 Фізична теплота палива при t = 15 °С q2пр. , кДж/кг,

q2пр. = В tпал. спал. = В х 15 х 0,84 = 12,6 В,

де спал. = 0,84 кДж/(кг °С) - теплоємність палива.

2 Прихід теплоти з повітрям q3пр. , кДж, при tпов. = 15°С,

q3пр.=  = В х 9,69 х 15 х 1,3 = 188,9 В ,

де   G= 9,69 кг/кг - фактична витрата повітря, що визначається з розрахунку горіння 1 кг палива;

спов.= 1,3 кДж/(кг °С) - теплоємність повітря.

3 Прихід теплоти з сировиною (вапняком) q4пр. при tс = 15°С, кДж/кг,

q4пр. = Gнат.tc.cc. = 1,75 х 15 х 0,876 = 23,0 ,

де   cc.     = 0,876 кДж/(кг °С) - теплоємність вапняку;

Gнат. = 1,75 - витрата вапняку на одержання 1 кг вапна, кг/кг.

Усього прихід теплоти становить

q1пр. + q2пр. + q3пр. + q4пр. = 28800 В + 12,6 В + 188,9 В + 23,0 = 29001,5 В + 23,0 , кДж/кг.

Витрата теплоти

1 Витрата теплоти на випарювання вологи з вапняку q1вит., кДж/кг,

q1вит. = Gс wс q1пари = 1,75 х 0,03 х 2680 = 140,7 ,

де   wc = 3 - вологість вапняку, %;

q1пари = 2680 кДж/кг - теплота випарювання вологи.

 

 *        Примітка. Кількість сировини на одержання вапна залежить від виду сировини, її хімічного складу та

            вологості і визначається з розрахунку матеріального балансу.


ДБН Г.1-8-2000 С. 25

 

2 Витрата теплоти на розкладання (дисоціацію) вапняку q2вит., кДж/кг,

q2вит. = [(GCa – G1Ca)qCa + GMg qMg]Gc = [(0,935 - 0,057) х 1780 + 0,005 х 1300] х 1,75 = 2746,3 ,

де   GCa = 0,935 - маса СаСО3 на 1 кг вапняку, кг/кг;

G1Ca = 0,057 - кількість СаСО3, який не розклався, кг/кг;

qCa = 1780 кДж/кг - теплота, яка потрібна на розкладання 1 кг СаСО3;

GMg = 0,005 - маса MgCO3 на 1 кг вапняку, кг/кг;

qMg = 1300 кДж/кг - теплота, яка потрібна на розкладання 1 кг MgCO3.

3 Втрата теплоти від хімічної неповноти згоряння палива q3втр., кДж/кг,

q3втр. = ахім. В = 0,08 х 28800 х В = 2304 В ,

де  ахім. = 8 - хімічна неповнота згоряння палива, %.

4 Втрата теплоти від механічної неповноти згоряння палива q4втр. , кДж/кг,

q4втр. = амех.  В = 0,03 х 28800 х В = 864 В ,

де амех. = 3 - механічна неповнота згоряння палива, %.

5 Витрата теплоти на нагрівання повітря для горіння, а також з газами, що відходять і нагріті до 300°С , q5втр.,  кДж/кг,

q5втр. = qВ + qВ = 236,9 В + 4753,1 В = 4990 В ,

де  q  = 4753,1 кДж/кг - втрата теплоти з продуктами горіння, що відходять;

q = 236,9 кДж/кг - витрата теплоти на нагрівання повітря, що поступає на горіння, виз­начається аналогічно q3пр. .

Згідно з 9.3.6

q =Vд.г .  ρд.г tд.г.сд.г.= 8,85 х 1,79 х 300 х 1,317 = 4753,1 кДж/кг.

Кількість повітря та продуктів горіння визначають з розрахунку горіння палива для кожного конкретного випадку.

6 Втрата теплоти з вапном, що виходить з печі при одержанні 1 кг вапна, q6втр. , кДж/кг,

q6втр. = Gвап. Cвап. tвап. = 1,0 х 0,787 х 80 = 63.0 ,

де свап . = 0,787 кДж/(кг °С) - теплоємність вапна.

7 Витрата теплоти з вапняковим пилом, що видаляється з печі, q7вит, кДж/кг,

q7вит.=Gс.в.cс.в. tд.г. =0,02 x 0,876 x 300 = 5,25,

де   Gс.в. = 0,02 - втрата сухої сировини на винесення, кг/кг;

сс.в. = 0,876 кДж/(кг °С) - теплоємність вапняку;

tд.г. - температура газів, що відходять, °С.

8 Витрата теплоти через огородження печі (стіни шахти) q8втр, кДж/кг, яку визначають із теплотехнічного розрахунку або умовно приймають 6 % від кількості теплоти, що приносить паливо,

q8 втр = 0,06 В = 0,06 х 28800 х В = 1728 х В

 Усього витрата теплоти складає

q1вит.+q2вит.+q3втр.+q4втр.+q5вит.+q6втр.+q7втр.+q8втр. = 9886 В + 2955,2 , кДж/кг .

З теплового балансу одержуємо рівняння

29001,5 В + 23,0 = 9886 В + 2955,2 ;       19115,5 В = 2932,2 ,

тоді В = 0,1534 кг/кг - витрата антрациту на одержання 1 кг вапна, кг/кг.

 


С. 26 ДБН Г. 1-8-2000

 

Питома витрата теплової енергії становить

 = 0,1534 х 28800 = 4,4178 тис. кДж/кг вапна.

Питома витрата умовного палива згідно з формулою (9.15) становить

 = 0,1534 х 28800 х 1000 / 29300= 150,78 кг ум.п./т.

 


ДБН Г. 1-8-2000 С. 27

 

ДОДАТОК В

(рекомендований)

ПРИКЛАД

розрахунку коефіцієнта корисної дії шахтної печі

з виробництва вапна

B.1 Вихідні дані приймаємо за додатком Б:

паливо - антрацит; Qрн. = 28 800 кДж/кг;

-        питома витрата палива на випалювання вапна

в = 153,4 кг/т вапна;

-        питома витрата електроенергії на випалювання вапна

в = 14 кВт год./т вапна;

-        вміст активного СаО в готовому продукті

mCaO = 87 %;        mMgO = 0;

В.2 Коефіцієнт корисної дії шахтної печі:

зш.п. = (3185 х 87 х 1000) / (153,4 х 28800 + 14 х 0,315 х 29300) = 60,94 %

В.3 Коефіцієнт корисного використання технологічного палива в шахтній печі:

зпал. = (3185 х 87 х 1000) / (153,4 х 28800) = 62,72 % .

 


ДБН Г. 1-8-2000 С. 27

 

ДОДАТОК Г

(рекомендований)

ПРИКЛАД

розрахунку коефіцієнта корисної дії обертової печі

з виробництва вапна

Г.1 Вихідні дані:

паливо – природний газ;

 = 35610 кДж/м3;

-        питома витрата палива

В = 0,2 м3/кг;

-        питома витрата електроенергії

е = 21 кВт × год./т вапна;

-        вміст активного СаО

mCaO = 86 %;        mMgO = 3%.

Г.2 Коефіцієнт корисної дії обертової печі:

зоб.печі. = (3185 х 86 + 2715 х 3) / (0,2 х 35610 + 21 х 0,315 х 29300/1000) = 38,55 %.

Г.3 Коефіцієнт корисного використання технологічного палива в обертовій печі

зпал. = (3185 х 86 х 2715 х 3) / (0,2 х 35610) = 39,6 % .


ДБН Г. 1-8-2000 С. 29

 

ДОДАТОК Д

(рекомендований)

Коефіцієнти до разрахунку витрати електричної енергії

на виробництво вапна, цегли і каменів силікатних

Таблиця Д. 1 - Коефіцієнти електричних навантажень електроприймачів  технологічного обладнання

 

Найменування груп електроприймачів

 

Коефіцієнт використання КВ

 

Коефіцієнт потужності cos φ

 

 

tg φ

 

Димососи, вентилятори, повітродувки

 

0,8

 

0,8

 

0,75

 

Транспортери,елеватори,конвеєри,сепарато­ри, механізми струшування, шнеки, фільтри, вивантажувальні пристрої

 

 

0,6

 

 

0,7

 

 

1,02

 

Конвеєри формувальні (автоматизовані)

 

0,5

 

0,75

 

0,88

 

Дробарки щокові і молоткові

 

0,6

 

0,7

 

1,02

 

Млини кульові і вібромлини

 

0,7-0,8

 

0,75-0,85

 

0,88-1,0

 

Насоси пневмогвинтові, компресори

 

0,6

 

0,75

 

0,88

 

Грохоти

 

0,6

 

0,7

 

1,02

 

Живильники барабанні, затвори

 

0,6

 

0,7

 

1,02

 

Живильники пластинкові

 

0,4

 

0,6

 

1,33

 

Автоклави (вентилятори)

 

0,6

 

0,7

 

1,02

 

Лебідки

 

0,3

 

0,65

 

1,17

 

Поворотні чаші

 

0,25

 

0,65

 

1,17

 

Вібратори, обробка форм, розпалубка

 

0,3

 

0,7

 

1,02

 

Крани мостові, тельфери, талі

 

0,1-0,3

 

0,65

 

1,17

 

Електровізки, електропересувні мости, станки

 

0,3

 

0,65

 

1,17

 

Дозатори

 

0,5

 

0,7

 

1,02

 

Вакуум-насоси

 

0,7

 

0,75

 

0,88

 

Вентиляція, аспірація

 

0,7

 

0,75

 

0,88

 

Зварювальні трансформатори

 

0,25

 

0,4

 

 

 

Преси

 

0,5

 

0,75

 

0,88

 

Обертові печі, шахтні печі

 

0,7

 

0,8

 

0,75

 

Вібратори, віброплошадки

 

0,2-0,3

 

0,7

 

1,02

 

 


С. 30  ДБН Г. 1-8-2000

 

Таблиця Д. 2 - Коефіцієнт попиту Кп.осв. освітлювального навантаження

Найменування приміщень

 

Кп.осв.

 

Дрібні виробничі споруди

 

1

 

Виробничі споруди, що складаються з окремих великих прогонів

 

0,95

 

Адміністративні будинки, підприємства громадського харчування

 

0,9

 

Виробничі споруди, що складаються з великої кількості окремих приміщень

 

0,8

 

Складські споруди

 

0,6

 

Аварійне освітлення

 

1

 

Зовнішнє освітлення

 

1

 

 

Таблиця Д. З - Річна кількість годин використання максимуму освітлювального навантаження (для внутрішнього освітлення)

 

Геогра-­фічна широта

 

 

Природне

освіт­лення

 

Робоче та аварійке освітлення при кількості змін

 

 

При безпе­-

рервній роботі

 

 

Аварійне

освітлен­ня при евакуації

 

одна

 

дві

 

три

 

5 робочих

днів

 

6 робочих

днів

 

5 робочих

днів

 

6

робочих

днів

 

5 робочих днів

 

6

робочих

днів

 

 

440

 

 

є

 

700

 

550

 

2250

 

2100

 

4150

 

4000

 

4800

 

4800

 

немає

 

2150

 

4300

 

6500

 

7700

 

8760

 

 

54°

 

 

є

 

750

 

600

 

2250

 

2100

 

4150

 

4000

 

4800

 

4800

 

немає

 

2150

 

4300

 

6500

 

7700

 

8760

 

 

Таблиця Д. 4  -  Річна кількість годин використання максимуму освітлювального навантаження (для зовнішнього робочого освітлення)

Щоденно

 

 

У робочі дні

 

 

 

на всю ніч

 

 

до 24 години

 

до 1 години ночі

 

 

на всю ніч

 

 

до 24 години

 

до 1 години ночі

 

3600

 

2100

 

2450

 

3000

 

1750

 

2060

 

Охороннe освітлення на всю ніч складає 3500 год.

 

 

 

Таблиця Д. 5 - Розрахункові коефіцієнти електричних навантажень електроприймачів

                          кар 'єрного обладнання

 

Найменування обладнання

 

 

Коефіцієнт попиту Кп

 

Коефіцієнт суміщення максимумів навантажень KΣ

 

Коефіцієнт потужності cos φ

 

 

tg φ

 

Екскаватори на розкриві:

1 шт

2 шт

3 шт і більше

 

 

0,65

0,65

0,65

 

 

-

0,7

0,6

 

 

0,7

0,7

0,7

 

 

1,02

1,02

1,02

 

Екскаватори на видобуванні:

1 шт

2 шт

3 шт і більше

 

 

0,7

0,7

0,7

 

 

-

0,75

0,65

 

 

0,7

0,7

0,7

 

 

1,02

1,02

1,02

 

Екскаватор роторний

 

0,7

 

-

 

0,7

 

1,02

 

Компресор

 

0,7

 

-

 

0,8

 

0,75

 

 


ДБН Г. 1-8-2000 С. 31

 

Закінчення таблиці Д. 5

 

Найменування обладнання

 

 

Коефіцієнт попиту Кп

 

Коефіцієнт суміщення максимумів навантажень КΣ

 

Коефіцієнт потужності cos φ

 

 

tg φ

 

Бурові верстати:

1 шт

2 шт

3 шт

4 шт і більше

 

 

0,7

0,7

0,7

0,7

 

 

-

0,65

0,6

0,55

 

 

0,7

0,7

0,7

0,7

 

 

1,02

1,02

1,02

1,02

 

Конвеєри кар'єрні горизонт.

 

0,6

 

-

 

0,7

 

1,02

 

Відвалоутворювач стрічковий

 

0,7

 

-

 

0,7

 

1,02

 

Перевантажувач

 

0,7

 

-

 

0,8

 

0,75

 

Насосна водовідливу

 

0,7

 

-

 

0,8

 

0,75

 

Насосна гідромеханізації

 

0,8

 

-

 

0,8

 

0,75

 

Землесоси потужністю:

до 200 кВт

більше 200 кВт

 

 

0,6

0,8

 

 

-

-

 

0,75

0,86

 

 

0,88

0,62

 

 

Таблиця Д. 6- Тривалість циклу К та кількість діб простоїв у ремонті  т для екскаваторів

Марка екскаватора

 

К, маш.-год

 

т, доба

 

Э-1251Б, Э-12525

 

15000

 

248

 

Э-2503

 

15000

 

248

 

ЭКГ-4,65

 

16800

 

305

 

ЭКГ-8И

 

16800

 

410

 

ЭШ-6/45

 

16800

 

305

 

ЭШ-10/70

 

18000

 

445

 

ЭШ-15/90

 

20000

 

650

 

ЭР-1250-17/1,5

 

16800

 

305

 

ОШ-1600/110

 

16800

 

305

 

 

 

 

Таблиця Д. 7 - Питома витрата електроенергії споживачами кар'єрного обладнання

Найменування обладнання

 

Питома витрата електроенергії

 

Екскаватори на розкриві:

1 - 2 шт

3 шт і більше

 

 

0,5 кВт × год/м3 гірської маси для гусеничних екскаваторів

0,8 кВт × год/м3 - для крокуючих екскаваторів

 

Екскаватори на видобуванні

 

1,2 кВт × год/м3 - для ЭШ-15/90

 

Екскаватор роторний

 

0,55 кВт × год/м3

 

Конвеєри горизонтальні

 

0,7 кВт × год/м3 маси, що транспортується

 

Відвалоутворювач стрічковий

 

0,55 кВт × год/м3

 

 


С. 32 ДБН Г. 1-8-2000

 

ДОДАТОК Е

(рекомендований)

ПРИКЛАД

розрахунку питомої витрати електричної енергії на виробництво вапна

E.1 Вихідні дані:

1. Продуктивність заводу - 65 тис. т вапна на рік.

2. Устаткування і потужність електродвигунів прийняті згідно з паспортними даними техно­логічного устаткування, що використовується на діючих заводах з виробництва вапна.

Розрахунок виконується згідно з розділом 11.

Річна витрата активної електроенергії окремим електроприймачем визначається згідно з форму­лою (11.4)

Wа.р. = Кв. Рн.αа.Тр., кВт × год.,

де    Кв. - коефіцієнт використання для даної групи електроприймачів, приймають за таблицею К.1;

Рн. - номінальна (встановлена) потужність електродвигуна, кВт;

aа. - коефіцієнт змінності з використання активної енергії; для всього даного виробництва дорівнює 0,85 і враховується при визначенні сумарних витрат електроенергії на технологічні, цехові і заводські потреби;

Тр. - річна кількість годин роботи силових електроприймачів; визначається згідно з формулою (11.11) або виходячи з конкретних умов експлуатації устаткування.

Е.2 Результати розрахунку наведені в таблиці Е.1. Таблиця Е.1

 

 

Найменування груп електроспоживачів

 

 

 

Номінальна потужність Рн, кВт

 

 

 

Коефіцієнт викорис-тан­ня КВ

 

 

Середнє активне на­вантаження РЗМ, кВт

 

Річна кількість годин роботи Тр, год

 

Річна ви­трата ак­тивної енергії Wа, тис.

кВт · год

 

1 Технологічне устаткування

1.1 Склад сировини

Живильники пластинкові

Крани

Талі

 

 

5,5

29,1

1,78

 

 

0,4

0,3

0,1

 

 

2,2

8,73

0,18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього по складу сировини

36,38

 

0,3

 

11,1

 

4500

 

49,95

 

1.2 Цех вапна з шахтними печами

Конвеєри, грохоти,

механізми струшування

Вібратори

Живильники

Талі

Затвори

Лебідки

Механізми завантаження, виван­таження

Димососи, повітродувки

 

 

48,5

 

16

12,5

25,2

18,2

34

20,2

 

160

 

 

0,6

 

0,3

0,6

0,1

0,6

0,3

0,6

 

0,8

 

 

29,1

 

4,8

7,5

2,52

10,92

10,2

12,12

 

128

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ДБН Г.1-8-2000 С. 33

 

Закінчення таблиці Е. 1

 

 

Найменування груп електроспоживачів

 

 

 

Номінальна потужність Рн, кВт

 

 

 

Коефіцієнт використан­ня КВ

 

 

Середнє активне на­вантаження РЗМ, кВт

 

 

Річна кількість годин роботи Тр, год

 

Річна ви­трата ак­тивної енергії Wа, тис.

кВт · год

 

Вентилятори

Насоси

Дробарки

 

38,4

1,5

55

 

0,8

0,6

0,6

 

30,72

0,9

33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього по цеху вапна

 

429,5

 

0,63

 

269,78

 

6200

 

1678,63

 

1.3 Склад подрібненого вапна

Талі

Живильники

Конвеєри,затвори, механізми струшування

Вентилятори

 

 

7,52

6

15,5

 

22

 

 

0,1

0,6

0,6

 

0,8

 

 

0,75

3,6

9,3

 

17,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього по складу подрібненого вапна

 

51,02

 

0,61

 

31,25

 

2200

 

68,75

 

Всього на технологічне устаткування

 

516,9

 

0,6

 

312,13

 

 

 

1791,33

 

- з урахуванням a = 0,85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1522,63

 

2 Цехові потреби

2.1 Опалення, вентиляція

2.2 Електроосвітлення внутрішнє

2.3 Втрати в цехових мережах

 

34,4

18,2

 

 

 

0,65

0,95*

 

 

 

22,36

17,29

 

10,8

 

6200

4800**

 

6200

 

138,63

82,99

 

66,96

Всього на цехові потреби

 

52,6

 

0,95

 

50,45

 

 

 

288,58

 

- з урахуванням a = 0,85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

245,29

 

Загальновиробничі цехові втрати

 

569,5

 

0,64

 

362,58

 

 

 

1767,92

 

3 Заводські потреби

3.1 Насосна станція і градирня

3.2 Електроосвітлення зовнішнє

3.3 Втрати у трансформаторах

3.4 Втрати у заводських мережах

 

81

8,5

 

 

 

0,8

1*

 

 

 

64,8

8,5

8,8

2,4

 

6200

3000**

6200

6200

 

401,76

25,5

54,56

14,88

Всього на заводські потреби

 

89,5

 

0,94

 

84,5

 

 

 

496,7

 

- з урахуванням a = 0,85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

422,2

 

Загальновиробничі заводські витрати

 

659

 

0,68

 

447,08

 

 

 

2190,12

 

 

* - коефіцієнт попиту для освітлювального навантаження;

** - річна кількість годин використання максимуму освітлювального навантаження.

Кар'єр вапняку не входить до складу головного підприємства.

3. Визначення питомої витрати електричної енергії при виробництві вапна - технологічної загальновиробничої цехової, загальновиробничої заводської наведені в таблиці Е. 2.



С. 34  ДБН Г.1-8-2000

Таблиця Е. 2

 

Найменування питомої витрати

 

Річна витрата електроенергії, тис.кВт · год

 

Формула визначення питомої витрати електроенергії

 

Питома витрата електроенергії,

кВт · год/т

 

Технологічна витрата

(wтехн.вап.)

 

 

1522,63

 

wтехн.вап. = Wтехн.вап. / Пвап..

 

1522,63 / 65=23,43

 

Цехова витрата

(w1цех.вап.)

 

 

245,29

 

w1цех.вап. =

= W1цех.вап. / Пвап.

 

245,29 / 65 = 3,77

 

Загальновиробнича цехова витрата

(wцех.вап. = wтехн.вап. + w1цех.вап. )

 

 

1767,92

 

wцех.вап. =

wтехн.вап. + w1цех.вап.

 

23,43 + 3,77 = 27,2

 

Заводська витрата

(w1зав.вап.)

 

 

422,2

 

w1зав.вап.

= W1зав.вап. / Пвап.

 

422,2 / 65=6,49

 

Загальновиробнича заводська витрата

(wзав.вапю. = wцех.вап. + w1зав.вап. )

 

 

2190,12

 

wзав.вап.

= wцех.вап. + w1зав.вап.

 

27,2 + 6,49 = 33,69

 


ДБН Г.1-8-2000 С. 35

ДОДАТОК Ж

(рекомендований)

Приклад розрахунку питомої витрати теплової енергії

на виробництво цегли і каменів силікатних

Ж.1 Вихідні дані:

завод продуктивністю 60 млн.шт. умовної цегли на рік;

автоклав: діаметр -2м, довжина -19м;

кількість сирцю, що вміщується в автоклаві - 15400 шт.;

витрата піску на 1 цеглину - 3,48 кг;

вологість піску - 6 %;

маса сухої частини 1 цеглини - 3,27 кг;

температура зовнішнього повітря - мінус 10 °С;

кількість вагонеток в автоклаві - 17;

вага вагонетки - 500 кг;

тиск в автоклаві - 0,8 МПа (8 ати);

термін зимового періоду - 6 місяців;

інші вихідні дані наведено в процесі виконання розрахунку.

Ж.2 Визначення питомої витрати теплоти на технологічні потреби.

1 Відтавання та підігрівання піску. Потреба в піску на рік

3,48 х 60 х 106 = 208,8 х 106 кг,

на зимовий період приймаємо кількість піску - 105 х 106 кг.

При вологості піску 6 % кількість замерзлої води в піску

105 х 106 0,06= 6,3 x 106.

Витрата теплоти на підігрівання піску від мінус 10°С до плюс 5°С та відтавання замерзлої води Qпідігр.п. = 105 х 106 х 0,75 (10 + 5) + 0,01 х 6 х 105 х 106 х (-2,1 х 10 + 335 + 4,2 х 5) = 3510 х 106 кДж ,

сп. = 0,75 кДж/кг °С - теплоємність піску.

Питома витрата теплоти на відтавання льоду та підігрівання піску

qпідігр.п. = 3510 х 106 / 60 х 103 = 58,50 тис. кДж/тис. шт. ум. цегли.

Питома витрата умовного палива на відтавання льоду та підігрівання піску з урахуванням орієнтовного к.к.д. теплового агрегату (ηпідігр.п. = 0,65)

впідігр.п. = 58,50 х 103 /29300 х 0,65 = 3,07 кг ум.п./1000 шт. ум. цегли.

2 Підігрівання сировинної суміші при її гашенні.

Питому витрату теплоти на підігрівання сировинної суміші при її гашенні визначають виходячи з вологості піску wп. , %, і температури підігрівання сировинної суміші, таблиця 14.1.

При вологості піску 6 % і температурі підігрівання сировинної суміші 40°С витрата теплоти становить влітку - 112,5 х 103, взимку - 157,5 х 103 кДж/1000 шт. ум. цегли або відповідно 45 і 63 кг пари/1000 шт. ум. цегли.

Середня питома витрата теплоти qгаш.с.с.,тис. кДж/1000 шт. ум. цегли, становить

135 х 103 кДж/1000 шт.ум. цегли.

Питома витрата умовного палива вгаш.с.с, кг ум. п. /1000 шт. ум. цегли, становить

вгаш.вап. = 135 х 103 / 29300 х 0,65 = 7,1,

де к.к.д. теплового агрегату умовно приймаємо  ηгаш.с.с. = 0,65.


С. 36 ДБНГ.1-8-2000

 

3 Запарювання цегли-сирцю в автоклаві

Питома витрата теплової енергії на запарювання 1000 шт. ум. цегли в автоклаві

qавт. = Qавт. / 15,4 , тис. кДж/1000 шт.ум. цегли,

де 15,4 - продуктівність автоклава за цикл, тис. шт. ум. цегли.

3.1 Нагрівання маси сухої частини цегли від 40°С до 174,5°С

Q1 авт. = 50360 х 0,92 (174,5-40) = 6231,3 тис.кДж,

де Gс.ц. = 50360 кг - маса сухої частини цегли, визначається як

Gс.ц. =3,27 х 15400,

cс.ц. = 0,92 кДж/(кг °С) - теплоємність цегли.

3.2 Нагрівання води в цеглі-сирці від 40°C до 174,5°С

Q2 авт. = 3234,0 х 4,19 (174,5 - 40) = 1822,5 тис. кДж,

де   Gв = 3234,5 кг - маса води в сирці, визначається як Gв =0,21 х 15400;

св = 4,19 кДж/(кг °С) - теплоємність води.

3.3 Нагрівання стінок і кришок автоклава від 65°С до 174,5°С

Q3 авт. = 23000 х 0,482 (174,5 - 65) + 8400 х 0,72 (174,5 - 65) = 1878,2 тис. кДж,

де   G3 авт. = 23000 кг - маса металу стінок і кришок автоклава, кг;

сст. = 0,482 кДж/(кг °С) - теплоємність металу стінок і кришок автоклава;

Gіз. = 8400 - маса ізоляції стінок і кришок автоклава, кг;

сіз. = 0, 75 - теплоємність ізоляції, кДж/(кг °С).

3.4 Нагрівання вагонеток від 25°С до 174,5°С

Q4 авт. = 8500 х 0,482 (174,5-25) = 612,5 тис. кДж,

де   Gтр. = 17 х 500 = 8500 кг - маса вагонеток;

стр. = 0,482 кДж/(кг °С) - теплоємність металу вагонеток.

3.5 Втрату теплоти через огородження автоклава в зовнішнє середовище розраховують для стінок і кришок автоклава згідно з 14.3. Для даного прикладу умовно прийнято втрату 1680 кДж на 1°С перепаду між температурою в автоклаві і температурою навколишнього середовища (експлу­атаційні дані).

Втрата теплоти через огородження автоклава під час нагрівання за 3,0 години

Q5 авт. = 1680 х (174,5-25) / 2 х 3,0 = 376,6 , тис. кДж .

3.6 Втрата теплоти через огородження автоклава під час запарювання

Q6 авт. = 1680 х (174,5-25) х 6 = 1506,9 , тис. кДж .

3.7 Тепловміст пари, що заповнює вільний об'єм автоклава,

Q7 авт. = Іпари х Gп. х Vавт., тис. кДж ,

де Vавт. - вільний об'єм автоклава = 59,7 - 24,9 - 9,2 = 25,6 м3;

згідно з таблицею Ж. 1:   І пари =2819 кДж/кг;

ρ п. = 0,483 кг/м3;     І конд. = 578 кДж/кг.

                                 Q7 авт. = 2819 х 0,483 х 25,6 = 34,86 , тис. кДж .

 


ДБН Г. 1-8-2000 С. 37

Таблиця Ж. 1 - Теплотехнічні характеристики пари

Температура, °С

 

Питомий об'єм пари, м3 /кг

 

Питома вага пари, кг/м3

 

Тепловміст пари, кДж/кг

 

Теплоємність пари, кДж/кг 0С

 

105

 

1,75

 

0,570

 

2688

 

2,036

 

110

 

1,78

 

0,562

 

2699

 

2,032

 

120

 

1,83

 

0,546

 

2719

 

2,019

 

130

 

1,88

 

0,533

 

2740

 

2,011

 

140

 

1,926

 

0,520

 

2759

 

2,000

 

160

 

2,023

 

0,495

 

2798

 

1,987

 

180

 

2,119

 

0,475

 

2837

 

1,983

 

200

 

2,214

 

0,452

 

2877

 

1,978

 

 

3.8 Тепловміст конденсату

Q8 авт. = [(6231,3 + 1822,5 + 1878,2 + 612,5 + 376,6 + 1506,9 +

+ 34,86) x 578] / (2819 - 578) = 3214,4 тис. кДж.

Приймаємо, що кількість видаленого конденсату становить 70 %, тоді тепловміст видаленого конденсату Q18 авт. становить

Q18 авт. = 3214,4 x 0,7 = 2250 тис. кДж .

Загальна витрата теплоти    складає

 = 12462,8 + 2250 = 14712,8 тис. кДж .

Питома витрата теплоти на запарювання цегли qавт.

qавт. = 14712,8 /15,4 = 955,38 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли

Питома технологічна витрата теплоти на виробництво силікатної цегли складає:

взимку –  = 58,5 + 157,5 + 955,3 = 1171,3 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли

або 0,279 ГКал/1000 шт. ум. цегли;

влітку –  = 112,5 + 955,3 = 1067,8 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли

або 0,254 ГКал/1000 шт. ум. цегли.

Ж.3 Визначення витрати теплоти на загальноцехові та загальнозаводські потреби

Цех має млинове, масозаготівельне, пресове, запарювальне відділення, відділення приймання піску, побутові приміщення;

завод має допоміжні та підсобні цехи, заводоуправління.

Потреби цеху і заводу в тепловій енергії на опалення та вентиляцію наведено в таблиці Ж. 2.

Питома витрата теплової енергії на нетехнологічні потреби цеху

= 10381420 / 60000 = 173,0 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли.

Питома загальноцехова витрата теплової енергії в зимовий період

 = 1171,3 + 173,0 = 1344,3 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли. Питома витрата теплової енергії на нетехнологічні потреби заводу

  = 297500 / 60000 - 49,58 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли.

 


С. 38 ДБН Г. 1-8-2000

 

Питома загальновиробнича заводська витрата теплової енергії в зимовий період

= 1171,3 + 173,0 + 49,58 = 1393,9 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли.

Розрахунок виконаний без урахування перепуску пари.

Ж.4 Якщо в технологічній лінії працюють декілька автоклавів і є можливість застосувати перепуск пари, тоді розрахунок економії теплоти виконують згідно з 14.3.4 та формулами (14.19) та (14.20).

Приймаємо додаткові вихідні дані:

об'єм пор в одній цеглині - 0,55 дм3;

в тому числі заповнених водою - 0,5 дм3;

маса води в одній цеглині - 0,448 кг;

маса води в цеглі, що знаходиться в автоклаві,

Gводи = 0,448 х 15400 = 6899,2 кг;

питома ентальпія пари перед зниженням тиску в автоклаві

іп. =2819 кДж/кг;

питома ентальпія води перед зниженням тиску

ів. = 740 кДж/кг;

питома ентальпія води при кінцевому тиску перепуску пари

ів. = 583 кДж/кг;

маса сухої цегли в автоклаві

Gс.ц. = 15400 х 3,27 = 50360 кг;

теплоємність сухої цегли  сс.ц. = 0,92 кДж/(кГ°С);

температура запарювання  tк.ц. = 174,5°С;

температура цегли в кінці перепуску пари tпер.ц. = 138,2°С;

кількість теплоти, що передається (перепускається) в інший автоклав

Q9 авт = 6899,2 х (740 - 583) + 50360 х 0,92 (174,5 - 138,2) = 2764996,9 кДж;

маса пари, що перепускається,

Gпари = 2765000 / (2819-583) = 1236,6 кг.

Питома кількість теплоти, яка заощаджується за рахунок перепуску пари,

qзаощ. = 2765 / 15,4 = 179,5 тис. кДж/1000 шт.ум.цегли

або 0,042 ГКал/1000 шт.ум.цегли,

що складає 18,8 % питомої витрати теплоти на запарювання.

Питома кількість пари, що перепускається, складає

qпари пер. = Gпари / 15,4 = 1236,6 : 15,4 = 80,3 кг/1000 шт. ум. цегли.

 


Таблиця  Ж. 2 - Визначення витрат теплової енергії на опалення та вентиляцію будівель

 

Наймену­-

вання корпусів

 

 

Зовнішній об'єм

будівель, м3

 

 

Поправоч-ний коефі-ціент

 

Питома теплова характеристика,

кДж/м3 год °С

 

 

Перепад

температури

 

 

Витрата теплоти,тис. кДж/год

 

 

Тривалість опалюваль­ного се­зону, год

 

 

Загальна потреба

теплоти, тис.кДж/рік

 

 

опалення

 

 

вентиляція

 

 

опалення

 

 

вентиляція

 

 

опалення

 

 

вентиляція

 

гаряче водопоста­чання

 

Млинове відділення

 

1650

 

1,05

 

1,68

 

4,2

 

45

 

47

 

131,0

 

325,9

 

-

 

4400

 

2005750

 

Масозаго-тівельне відділення

 

3000

 

1,05

 

1,47

 

1,49

 

45

 

47

 

208,3

 

219,2

 

-

 

4400

 

2337600

 

Пресове відділення

 

4800

 

1,05

 

1,26

 

1,47

 

45

 

35

 

285,6

 

247,0

 

-

 

4400

 

2380700

 

Запарю-вальне відділення

 

3200

 

-

 

-

 

1,89

 

-

 

37

 

-

 

223,4

 

-

 

4400

 

980460

 

Галерея піску

 

900

 

1,05

 

2,52

 

-

 

40

 

-

 

95,3

 

-

 

-

 

4400

 

419000

 

Відділення прийому піску

 

 

1900

 

 

1,05

 

 

1,89

 

 

-

 

 

40

 

 

 

-

 

 

147,5

 

 

-

 

 

-

 

 

4400

 

 

662020

 

Побутові примі­щення

 

 

1000

 

 

1,05

 

 

2,1

 

 

4,2

 

 

48

 

 

50

 

 

105,8

 

 

210

 

 

210

 

 

4400

 

 

1596390

 

Усього:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

973,5

 

1225,5

 

210

 

4400

 

10381420

 

Загальнозаводські потреби

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Допоміжні і підсобні цехи

 

Заводоуп­равління

 

 

5000

 

 

1900

 

 

1,05

 

 

1,05

 

 

2,1

 

 

1,89

 

 

-

 

 

-

 

45

 

 

48

 

 

-

 

 

-

 

 

 

494,4

 

 

180,2

 

 

-

 

 

-

 

 

-

 

 

-

 

 

 

4400

 

 

4400

 

 

2178800

 

 

796100

 

Усього:

 

 

 

 

 

 

 

 

2974900

 


С.40 ДБН Г.1-8-2000

 

ДОДАТОК И

(рекомендований)

ПРИКЛАД

розрахунку питомої витрати електричної енергії на виробництво цегли

і каменів силікатних

И.1 Вихідні дані:

1 Продуктивність заводу П - 120 млн. шт. умовної цегли на рік.

2 Комплект устаткування прийнятий згідно з даними щодо технологічного устаткування, яке використовується на діючих підприємствах з виробництва цегли та каменів силікатних; потужність електродвигунів технологічного устаткування прийнята згідно з паспортними даними устатку­вання.

Розрахунок виконується згідно з розділом 15.

Річна витрата активної електроенергії окремим електроприймачем визначається згідно з форму­лою (11.4)

Wа.р. = Кв.Рн.αз.Тр., кВт · год ,

де    Кв. - коефіцієнт використання для даної групи електроприймачів; приймають за таблицею И. 1;

Рн. - номінальна (встановлена) потужність електродвигуна, кВт;

aз. - коефіцієнт змінності з використання активної електроенергії; для даного виробництва дорівнює 0,85 і враховується при визначенні сумарних витрат електроенергії на технологічні, цехові та заводські потреби;

Тр. - річна кількість годин роботи силових електроприймачів визначається згідно з формулою (11.11) або з конкретних умов експлуатації устаткування.

И.2 Результати розрахунку наведені в табличному вигляді (таблиця И.1)

Таблиця И. 1

 

 

Найменування груп електроспоживачів

 

 

Номінальна потужність рн, кВт

 

 

Коефіцієнт викорис­тання КВ

 

 

Сумарне активне на­вантаження Рзм,кВт

 

 

Річна кіль­кість годин роботи Тр., год.

 

Річна ви­трата актив­ної елект­роенергії

Wа.р., тис.

кВт год.

 

1 Технологічне устаткування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1 Відділення піску

Живильники, грохоти, транспортери

Талі

 

39,6

 

2,8

 

0,6

 

0,1

 

23,76

 

0,28

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього по відділенню піску

 

42,4

 

0,57

 

24,04

 

4500

 

108,18

 

1.2 Відділення вапна

Конвеєри, дробарки,елеватори

Фільтри

Люкопідіймачі з таллю

Люковібратори з таллю

Вентилятори

 

139,5

8

7,52

9,6

60

 

0,6

0,6

0,2

0,3

0,7

 

83,7

4,8

1,5

2,88

42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього по відділенню вапна

 

224,62

 

0,6

 

134,88

 

4500

 

606,96

 

1.3 Відділення в'яжучого

Електроспоживачі 6 кВ:

Млини

 

 

800

 

 

0,8

 

 

640

 

 

6880

 

 

4403,2

 


ДБН Г. 1-8-2000 С. 41

Продовження таблиці И.1

 

 

Найменування груп електроспоживачів

 

 

Номінальна потужність рн, кВт

 

 

Коефіцієнт викорис­тання КВ

 

 

Сумарне активне на­вантаження РЗМ, кВт

 

 

Річна кіль­кість годин роботи Тр., год.

 

Річна ви­трата активної елект­роенергії Wа.р., тис, кВт год.

 

Електроспоживачі 0,4 кВ:

Живильники,транспортери, конвеєри, елеватори

Дозатори

Фільтри

Вентилятори

Талі

 

96,3

 

0,2

8

60

6,44

 

0,6

 

0,5

0,6

0,7

0,1

 

57,78

 

0,1

4,8

42,0

0,64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього по електроспоживачам

0,4 кВ

 

170,94

 

0,62

 

105,32

 

6880

 

724,6

 

Всього по відділенню вяжучого

 

970,94

 

0,77

 

745,32

 

 

 

5127,8

 

1.4 Відділення сировинної суміші

Живильники, мішалки, транс­портери

Дозатори

Вентилятори

Талі

 

154,5

 

0,4

43

1,61

 

0,6

 

0,5

0,7

0,1

 

92,7

 

0,2

30,1

0,16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього по відділенню суміші

 

199,51

 

0,62

 

123,16

 

6880

 

847,34

 

1.5 Відділення виробничої маси і пресів

Реактор, головний привод

Реактор, привод диска

Млини

Транспортери

Преси

Траверсна платформа

Живильники,конвеєри

Компресори

Крани

 

 

85

1,25

250

44,5

210

27

2,05

80

28,2

 

 

0,6

0,3

0,7

0,6

0,5

0,3

0,6

0,6

0,2

 

 

51,0

0,38

175

26,7

105,0

8,1

1,23

48

5,64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього по відділенню маси і пресів

 

728,0

0,58

421,05

6880

2896,82

1.6 Відділення автоклавів

Двері камер

Станки, пристрої для чищення вагонеток

 

12,1

69,5

 

 

0,2

0,3

 

 

2,42

20,85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього по відділенню автоклавів

 

81,6

 

0,29

 

23,27

 

6880

 

160,1

 

1.7 Склад готової продукції

Крани

 

86,7

 

0,3

 

26,01

 

2200

 

37,22

 


С. 42 ДБН Г. 1-8-2000

 

Продовження таблиці И.1

 

 

Найменування груп електроспоживачів

 

 

Номінальна потужність РН, кВт

 

 

Коефіцієнт викорис­тання КВ

 

 

Сумарне активне на­вантаження РЗМ, кВт

 

 

Річна кіль­кість годин роботи Тр., год.

 

Річна ви­трата актив­ної елект­роенергії Wа.р., тис. кВт год.

 

Всього на технологічне устаткування

 

 

2333,77

 

 

0,64

 

 

1497,73

 

 

 

 

9804,42

 

- з урахуванням a = 0,85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8333,76

 

2 Цехові потреби

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Опалення,вентиляція

 

147,7

 

0,65

 

96,01

 

6880

 

660,55

 

2.2 Електроосвітлення внутрішнє

106

0,95*

100,7

4150**

417,91

2.3 Втрати в розподільних мережах та трансформаторах

 

 

 

 

 

52

 

6880

 

357,76

 

Всього на цехові потреби

 

253,7

 

0,98

 

248,71

 

 

 

1436,22

 

- з урахуванням a = 0,85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1220,79

 

Загальновиробничі цехові витрати

 

2581,47

 

0,67

 

1746,44

 

 

 

9554,55

 

3 Заводські потреби

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.1 Силове електроустаткування

Насосна станція Градирня

Адміністративно-побутовий корпус

Ремонтно-механічні майстерні (РММ)

 

 

12,9

2,2

86,5

 

534

 

 

 

0,8

0,8

0,64

 

0,38

 

 

 

10,32

1,76

55,56

 

202,92

 

 

 

6880

6880

2080

 

4160

 

 

 

71,0

12,11

115,56

 

844,15

 

Всього по силовому електрообладнанню

 

635,6

 

0,43

 

270,56

 

 

 

1042,82

 

3.2 Електроосвітлення внутрішнє

Насосна станція Градирня

Адміністративно-побутовий корпус

Ремонтно-механічні майстерні (РММ)

Матеріальний склад

 

 

0,9

0,5

31,6

 

71

 

20,6

 

 

 

1*

1*

0,9*

 

0,8*

 

0,6*

 

 

 

0,9

0,5

28,44

 

56,8

 

12,36

 

 

 

700**

700**

700**

 

2250**

 

2250**

 

 

 

0,63

0,35

19,91

 

127,8

 

27,81

 

Всього на електроосвітлення внутрішнє

 

124,6

 

0,79

 

99

 

 

 

176,5

 

3.3 Електроосвітлення зовнішнє

36,5

1*

36,5

3000**

109,5

3.4 Втрати в заводських мережах та трансформаторах

 

 

 

 

 

20,5

 

6880

 

141,04

 

Всього на заводські потреби

 

796,7

 

0,54

 

426,56

 

 

 

1469,86

 

- з урахуванням a = 0,85

 

 

 

 

1249,38

 


ДБН Г. 1-8-2000 С. 43

 

Закінчення таблиці И.1

 

 

Найменування груп електроспоживачів

 

 

Номінальна потужність РН, кВт

 

 

Коефіцієнт викорис­тання КВ

 

 

Сумарне активне на­вантаження РЗМ, кВт

 

 

Річна кіль­кість годин роботи Тр., год.

 

Річна ви­трата актив­ної елект­роенергії

Wа.р., тис.

кВт год.

 

Загальновиробничі заводські витрати

 

3384,17

 

0,64

 

2173

 

 

 

10803,93

 

4 Кар'єр піску

Електрообладнання земснаряду 6 кВ

Електрообладнання земснаряду 0,4 кВ

 

630

 

122

 

 

0,8

 

0,6

 

 

504

 

73,2

 

 

1120

 

1120

 

 

564,48

 

81,98

 

Всього на технологічне устаткування

 

752

 

0,77

 

577,2

 

 

 

646,46

 

Електроосвітлення кар'єру

 

7,6

 

1*

 

7,6

 

3000**

 

22,8

 

Втрати в електричних мережах

 

 

 

 

 

4,2

 

3000

 

12,6

 

Всього по кар'єру

 

759,6

 

0,78

 

589

 

 

 

681,86

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

579,81

 

Всього на виробництво цегли з урахуванням кар'єру

 

4143,77

 

0,67

 

2762

 

 

 

11383,74

 

*   - коефіцієнт попиту для освітлювального навантаження;

** - річна кількість годин використання максимуму освітлювального навантаження.

3. Визначення питомої витрати електричної енергії при виробництві цегли і каменів си­лікатних - технологічної, загальновиробничої цехової, загальновиробничої заводської.

 

Найменування питомих витрат

 

Річна витрата електроенергії, тис. кВт год.

 

Формула визначення питомої витрати електроенергії

 

Питома витрата електроенергії,

кВт год./1000 шт. умовної цегли

 

Технологічна витрата

(wтехн.с.ц.)

 

 

8333,76

 

wтехн.с.ц. =

 =Wтехн.с.ц. / Пс.ц.

 

 

8333,76/120 = 69,45

 

Цехова витрата

(w1цех.с.ц.)

 

1220,79

 

w1цех.с.ц. =

= W1цех.с.ц. / Пс.ц.

 

1220,79/120 = 10,17

Загальновиробнича

цехова витрата  (wцех.с.ц. =

= wтехн.с.ц. + w1цех.с.ц.)

 

9554,55

 

wцех.с.ц. =

wтехн.с.ц. + w1цех.с.ц.

 

 

69,45 + 10,17 = 79,62

 

Заводська витрата

(w1зав.с.ц.)

 

 

1249,38

 

w1зав.с.ц. =

= W1зав. / Пс.ц.

 

 

1249,38/120 = 10,41

 

Загальновиробнича за­водська витрата (wзав.с.ц. = wцех.с.ц. + w1зав.с.ц.)

 

 

10803,93

 

wзав.с.ц. =

= wцех.с.ц. + w1зав.с.ц.

 

 

79,62+10,41 = 90,03

 

Витрата кар'єром (wк.)

 

579,81

 

wкар. = Wдобув. І Пс.ц.

 

579,81/120 = 4,83

 

Загальновиробнича завод­ська витрата з урахуванням витрат кар'єру

(wс.ц. = wзав.с.ц. + wкар.)

 

 

11383,74

 

 

wс.ц. = wзав.с.ц. + wкар.

 

 

90,03 + 4,83 = 94,86

 

 


С. 44 ДБН Г. 1-8-2000

 

Зміст

Вступ

1 Галузь використання............................................................................................................... 1

2 Нормативні посилання............................................................................................................. 1

3 Визначення............................................................................................................................. 2

4 Загальні положення................................................................................................................. 2

5 Методи визначення питомих витрат палива, теплової та електричної енергії.......................... 4

6 Структура та склад питомих витрат палива на виробництво вапна......................................... 5

7 Структура та склад питомих витрат електричної енергії на виробництво вапна...................... 6

8 Технологічні параметри теплових процесів при виробництві вапна.......................................... 7

9 Визначення питомої витрати палива і теплової енергії на виробництво вапна.......................... 9

10 Оцінка ефективності теплових агрегатів виробництва вапна................................................ 11

11 Визначення питомої витрати електричної енергії на виробництво вапна.............................. 11

12 Структура та склад питомих витрат теплової енергії на виробництво цегли і каменів силікатних        14

13 Структура та склад питомих витрат електричної енергії на виробництво цегли і каменів силікатних   15

14 Визначення питомої витрати теплової енергії на виробництво цегли і каменів силікатних.... 17

15 Визначення питомої витрати електричної енергії на виробництво цегли

і каменів силікатних................................................................................................................. 20

16 Основні напрямки економії енергії при виробництві вапна, цегли і каменів силікатних......... 21

17 Вимоги безпеки і охорони навколишнього середовища........................................................ 21

Додаток А

Теплові ефекти хімічних реакцій при випалюванні вапна ..................................................... 23

Додаток Б

Приклад розрахунку питомої витрати палива на виробництво вапна в шахтній печі............ 24

Додаток В

Приклад розрахунку коефіцієнта корисної дії шахтної печі з виробництва вапна ................. 27

Додаток Г

Приклад розрахунку коефіцієнта корисної дії обертової печі з виробництва вапна............... 28

Додаток Д

Коефіцієнти для розрахунку витрати електричної енергії на виробництво вапна,

цегли і каменів силікатних................................................................................................... 29

Додаток Е

Приклад розрахунку питомої витрати електричної енергії на виробництво вапна................. 32

Додаток Ж

Приклад розрахунку питомої витрати теплової енергії на виробництво цегли і каменів силікатних        35

Додаток И

Приклад розрахунку питомої витрати електричної енергії на виробництво цегли і каменів силікатних   40

 


ДБН Г. 1-8-2000 С. 45

 

 

 

 

 

Ключові слова: вапно, цегла і камені силікатні, паливо, теплова енергія, електрична енергія, розрахунок витрат, методичні положення, приклади розрахунків.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коректор - Н.Я.Козяр

Комп'ютерна верстка - Цапро T.I. Відповідальний за випуск - В.М.Чеснок Укрархбудінформ

01133, Київ-133, бульв.Лесі Українки, 26

Введено:  «ИМЦ» ( г. Киев, ул. М. Кривоноса, 2а; т/ф. 249-34-04 )